Uszkodzona matryca w laptopie – naprawa czy wymiana? Wszystko zależy od skali zniszczeń

Data wpisu: 16.02.2016

To jedna z najpowszechniejszych usterek laptopów. Uszkodzona matryca nie zawsze musi uniemożliwiać dalsze korzystanie z urządzenia, ale bez wątpienia bardzo to utrudnia. Bywają też sytuacje, w których zniszczony ekran powoduje, że komputer się nie uruchamia lub pracuje niestabilnie. Wniosek jest prosty – każdy typ i objaw uszkodzenia matrycy warto skonsultować ze specjalistycznym serwisem. Ten podpowie właścicielowi, czy lepszym rozwiązaniem będzie naprawa czy też wymiana ekranu.

Powody uszkodzenia matrycy w laptopie

Mogą być bardzo różne. Oczywiście najczęściej wina leży po stronie nieuważnego użytkownika. Do naszego serwisu w zdecydowanej większości trafiają laptopy po upadkach lub zalane kawą czy innym napojem. Efekt? Pęknięcia matrycy, nieczytelny obraz, wyraźnie widoczne plamy pod ekranem. Wszystko to znacznie utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia dalszej korzystanie ze sprzętu.

Bywa jednak, że matryca ulega uszkodzeniu w wyniku usterki komputera. Wówczas najczęściej mamy do czynienia z tzw. bad pixelami, czyli martwymi punktami ekranu, złym odwzorowaniem kolorów w poszczególnych obszarach matrycy, migotaniem ekranu.

W zdecydowanej większości przypadków źródła problemu szukamy w samej matrycy, która może po prostu prezentować bardzo niską jakość wykonania. Czasami wina leży też po stronie uszkodzonej karty graficznej lub jej złej konfiguracji.

Naprawa czy wymiana?

Wszystko zależy od skali zniszczeń. Generalnie pęknięta matryca nadaje się wyłącznie do wymiany. Na szczęście w przypadku kilkuletnich laptopów nie wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Właściciel może sobie np. zażyczyć wymiany podzespołu na używany element, co dodatkowo pozwoli mu zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Sama usługa serwisowa także nie jest szczególnie droga. Dlatego nasze doświadczenie pokazuje, że zwykle najbardziej opłacalna, a na pewno najmniej kłopotliwa, jest całkowita wymiana matrycy.

Zdarza się jednak, że możemy podjąć się naprawy ekranu. Jest to możliwe w sytuacji, gdy usterka jest wynikiem awarii karty graficznej czy samej matrycy lub jest związana bezpośrednio z nieprawidłową konfiguracją karty. Naprawie podlega także matryca, która została zalana płynem – wówczas wystarczy ją rozebrać, wyczyścić i wysuszyć, co daje dużą szansę, że będzie dalej działać bez większych przeszkód.

Zdaj się na fachowców

W przypadku uszkodzenia matrycy warto od razu zwrócić się o pomoc do specjalistycznego serwisu. Może się bowiem okazać, że wymiana elementu nie jest konieczna, co uchroni właściciela przed niepotrzebnymi kosztami. Sama wymiana matrycy nie jest szczególnie skomplikowana, ale tutaj także można popełnić błędy – włącznie z tymi, które spowodują poważne uszkodzenie laptopa.

Warto również zwrócić uwagę na to, że każdy szanujący się serwis po wykonaniu naprawy zadba o skonfigurowanie karty graficznej, przetestuje działanie komputera i zachowanie matrycy, aby mieć pewność, że oddaje klientowi sprzęt w 100% sprawny. To wartość dodana, szczególnie cenna dla osób, którym zależy na tym, aby ich komputer działał tak samo wydajnie (albo i lepiej), jak przed awarią.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.