Masowe wejście na rynek laptopów zrewolucjonizowało nasze myślenie o sprzęcie komputerowym. Nareszcie zyskaliśmy możliwość pracy zdalnej i cieszenia się zaawansowaną technologią, gdziekolwiek tylko mamy na to ochotę. Miniaturyzacja nie odbywa się jednak bezboleśnie. Coraz bardziej wydajne podzespoły zamknięte w małej obudowie potrafią powodować wiele problemów. Większość potencjalnych awarii jest jednak poprzedzona wyraźnymi sygnałami. Gdy laptop się przegrzewa możemy mieć pewność, że wkrótce czekać nas będzie jego serwis.
Wspomniane zaawansowane podzespoły są umieszczone w coraz mniejszych i cieńszych obudowach. To nie pozostaje bez wpływu na ich pracę i zmusza konstruktorów sprzętu do opracowywania bardzo wydajnych systemów chłodzenia. Są one skuteczne, ale do czasu. Jeśli używamy laptopa niezgodnie z zasadami (regularnie zasłaniamy kratki wentylacyjne, trzymamy komputer na kolanach bez stosowania podkładki chłodzącej) i bagatelizujemy pierwsze oznaki przegrzania, usilnie pracujemy na poważną awarię.
Kiedy można stwierdzić, że laptop się przegrzewa? Pierwszym objawem jest bardzo częste uruchamianie wentylatora. Z czasem natomiast zacznie dochodzić do sytuacji, w której laptop po prostu się wyłączy w momencie np. grania w wymagającą graficznie grę czy uruchomienia wielu zadań jednocześnie. Są to klasyczne tropy prowadzące do stwierdzenia, że mamy problem z przegrzewaniem laptopa.
Pierwszym warunkiem jest przeprowadzanie regularnego czyszczenia elementów układu chłodzenia. Najrozsądniej jest zlecić to specjalistycznemu serwisowi komputerowemu – samodzielnie rozbieranie obudowy i usuwanie kurzu z wnętrza laptopa może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Czyszczenie układu chłodzenia powinno odbywać się przynajmniej raz w roku.
Ważne
Doświadczony serwis nie tylko wyczyści wnętrze komputera, ale także zdiagnozuje poprawność działania całego układu chłodzenia. Bardzo często zdarza się bowiem, że za przegrzewanie laptopa odpowiada chociażby zaschnięta pasta termoprzewodząca.
Drugim warunkiem uniknięcia przegrzewania komputera jest jego prawidłowe użytkowanie. Laptopa nie powinno się długotrwale trzymać na kolanach, a tym bardziej na wszelkich kocach czy kołdrach. W ten sposób ograniczamy swobodny przepływ powietrza w obudowie. Jeśli już musimy trzymać sprzęt na kolanach, korzystajmy z podkładek chłodzących.
Bywają konstrukcje, które same w sobie utrudniają prawidłowe użytkowanie komputera. Zdarza się, że producent przewidział otwory wentylacyjne na spodzie obudowy, co oczywiście uniemożliwia odpowiednie chłodzenie wnętrza. W takiej sytuacji również zalecamy korzystanie z podkładek.
Na koniec zachęcamy do regularnego oddawania laptopa do serwisu, który nie tylko zadba o prawidłową kondycję układu chłodzenia, ale także przebada inne podzespoły. Awaria karty graficznej czy zła praca procesora również mogą mieć wpływ na przegrzewanie komputera. Jeśli ten proces trwa długo, może dojść do poważnego uszkodzenia płyty głównej.