Jak udoskonalić stary system alarmowy?

Data wpisu: 18.03.2021

Jeśli system alarmowy w Twojej firmie lub domu ma więcej niż 10 lat, to z pełnym przekonaniem możemy napisać, że jest już przestarzały. Od tamtej pory wiele się zmieniło i dziś mamy do dyspozycji znacznie bardziej zaawansowane technologie. Niekoniecznie musi to oznaczać, że czeka Cię kosztowna wymiana całego systemu alarmowego – można spróbować go udoskonalić. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Powiadomienia na telefon

Nie korzystasz dziś z tej funkcji? Czas najwyższy to zmienić. Powiadomienia są standardem we współczesnych systemach alarmowych, ponieważ trudno sobie wyobrazić, że właściciel czuje się komfortowo nie wiedząc, czy przypadkiem ktoś nie plądruje właśnie jego firmy czy domu. Dlatego pierwszym krokiem w kierunku udoskonalenia obecnego systemu alarmowego powinno być wzbogacenie centrali o moduł GSM, dzięki czemu będziesz informowany o alarmach, załączeniach i ewentualnych awariach.

Podłączenie systemu do domowej sieci Wi-Fi

Daje to szerokie pole do popisu w zakresie dalszego udoskonalania starej centrali alarmowej, mi.n. pozwala pominąć wysyłanie SMS-ów przez moduł GSM na rzecz wysyłania wiadomości mailowych czy przez komunikatory internetowe – będzie taniej i bez konieczności polegania na zasięgu sieci.

Włączenie do systemu innych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo

Koniecznie trzeba rozważyć uzupełnienie systemu alarmowego o dodatkowe czujniki – w tym dymu, czadu oraz otwarcia okien. Dzięki temu budynek, jego wyposażenie oraz przebywające w nim osoby będą jeszcze lepiej chronione przed prawdopodobnymi zagrożeniami.

Połączenie alarmu z automatyką

Może to być na przykład automatyczne załączanie się alarmu w momencie zasunięcia rolet wewnętrznych czy zamknięcia bramy garażowej i wjazdowej. Świetnym rozwiązaniem jest również włączenie centrali alarmowej do systemu inteligentnego budynku, co pozwoli zarządzać funkcjami alarmu z poziomu urządzenia mobilnego.

Pamiętaj jednak, że to, czy wymienione rozwiązania będą mogły być zastosowane w Twojej firmie lub domu, zależy od obecnego alarmu. Jeśli jest on bardzo przestarzały, to albo nie będzie możliwości jego rozbudowy, albo będzie ona nieopłacalna – wówczas lepszym wyjściem jest wymiana centrali alarmowej na nową.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.