Zmrożony laptop? Uważaj! Jak uniknąć takich sytuacji i ochronić komputer przed niską temperaturą?

Data wpisu: 03.01.2017

W dobie powszechnego korzystania z komputerów przenośnych każdemu może się przytrafić taka sytuacja. Laptop zostawiony w mroźną noc w samochodzie ma prawo odmówić posłuszeństwa – wręcz jest to pewne. Co wtedy zrobić, aby nie spowodować dodatkowych zniszczeń? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, dzięki któremu unikniesz podobnych sytuacji i uchronisz się przed poważnymi stratami, nie tylko finansowymi.

Korzystaj z torby

Torba na laptopa nie tylko chroni komputer przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ma również za zadanie zabezpieczyć delikatne podzespoły komputera przed gwałtownymi zmianami temperatur. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą. W chłodniejsze dni nigdy nie wychodź z laptopem bez torby lub przynajmniej pokrowca.

Rada

Jeśli szykuje Ci się dłuższy spacer z laptopem w torbie, to przed wyjściem z domu wyjmij z niego baterię.

Naucz się nie zostawiać komputera w samochodzie

Laptop zostawiony w aucie to łakomy kąsek dla złodzieja. Innym zagrożeniem są jednak niekorzystne warunki temperaturowe. Czasami wystarczy, że sprzęt przeleży na siedzeniu 1-2 godziny, aby doszło do zmrożenia podzespołów, w tym matrycy. Znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Dlatego pamiętaj – zawsze zabieraj komputer ze sobą, bo pewnego dnia możesz zupełnie o nim zapomnieć i zostawić go na całą noc w aucie.

Nie uruchamiaj komputera natychmiast po przyjściu z dworu

Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, a laptop był na nią wystawiony przez dłuższy czas. Wówczas po przyjściu do biura czy do domu wyjmij komputer z torby, połóż go na biurku (z dala od źródła ciepła) i poczekaj przynajmniej 10-15 minut. To powinno wystarczyć, aby ustabilizowała się temperatura podzespołów.

Pamiętaj!

Jeśli uruchomisz komputer natychmiast po wejściu do ciepłego pomieszczenia, może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia np. płyty głównej czy procesora. Nie z powodu mrozu, ale gwałtownie wytrącającej się wilgoci.

Co, jeśli laptop się nie uruchamia?

W takiej sytuacji możesz zacząć podejrzewać, że zaszkodziła mu niska temperatura. Lepiej nie eksperymentuj z samodzielnym „reanimowaniem” sprzętu. Zadzwoń do profesjonalnego serwisu i poproś o poradę zdalną lub o wizytę fachowca. Umiejętne uruchomienie komputera, który przez dłuższy czas był wystawiony na działanie mrozu, może przywrócić mu pełną sprawność.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.