Zanim kupisz sprzęt komputerowy do firmy – 5 ważnych pytań

Data wpisu: 22.08.2016

Chyba nie ma już firm, które mogłyby funkcjonować bez jakiegokolwiek sprzętu komputerowego. Czy to zwykły laptop, czy wydajny pecet – jakiś komputer zawsze jest potrzebny, choćby do obsługi maila, strony internetowej i tworzenia dokumentów. Zanim jednak kupisz sprzęt komputerowy do firmy, poczekaj i dobrze przemyśl swoją decyzję. Podpowiadamy, na jakich 5 ważnych pytań powinieneś sobie odpowiedzieć.

  1. Do czego będzie Ci potrzebny sprzęt – inne parametry powinny mieć komputery przeznaczone do typowej pracy biurowej, inne te, które mają obsługiwać skomplikowane programy graficzne – od tego zależy też finalny koszt inwestycji. Pamiętaj, że sprzętu komputerowego nie kupuje się z myślą o przyszłości, ale o aktualnych potrzebach firmy. Wynika to z faktu, że coś bardzo wydajnego dziś, jutro będzie już przeżytkiem. W tej branży zachodzą zbyt szybkie zmiany, aby był sens wydawania dużych pieniędzy na coś, co w danej chwili nie jest firmie potrzebne.
  2. Czy kupujesz pojedynczy komputer czy pakiet urządzeń – jeśli zamierzasz kupić np. 10 komputerów, to zdecydowanie najlepiej jest zrobić to za pośrednictwem firmy pośredniczącej z dostawach sprzętu IT. Dlaczego? Ponieważ otrzymujesz zbiorczą gwarancję na wszystkie komputery i lepszą cenę niż w przypadku zakupu pojedynczych urządzeń np. w elektromarkecie. Nie wspominając już o bardzo ważnym wsparciu technicznym podczas instalacji i serwisowania komputerów, czego market Ci nie zapewni.
  3. Co z urządzeniami peryferyjnymi? - poza komputerami musisz jeszcze zainwestować w tzw. peryferia, czyli drukarki, skanery, niszczarki i monitory. To także wiąże się z istotnymi kosztami. Zastanów się więc, czy bardziej nie opłaci Ci się zakup jednej, profesjonalnej drukarki z opcją skanowania, która obsłuży całe biuro. Tanie, amatorskie drukarki są awaryjne i kosztowne w utrzymaniu. Nie celuj w najtańsze peryferia – to rzadko jest dobra inwestycja.
  4. Co z oprogramowaniem? - nie zawsze jest tak, że wraz z zakupionym komputerem otrzymujesz preinstalowany system operacyjny Windows. Czasami trzeba go kupić osobno, co znów wiąże się z kosztami – szczególnie, jeśli potrzebujesz licencji na wiele komputerów. Koszt Windowsa to i tak nic w stosunku do wydatków, jakie poniesiesz na zakup specjalistycznego oprogramowania, typu programy graficzne czy do zarządzania magazynem. Tutaj także licz na wsparcie zewnętrznego dostawcy, który ma najlepsze ceny i doradzi, w jakie oprogramowanie warto zainwestować.
  5. Kto uruchomi sprzęt i połączy go w sieć? - jeśli nie masz dostatecznej wiedzy z zakresu konfiguracji komputerów i sieci, to powierz to zadanie specjaliście. Samodzielna instalacja oprogramowania niekoniecznie musi skończyć się katastrofą, ale może przynieść niepożądane skutki, co skomplikuje późniejszą naprawę. Generalnie trzymaj się zasady, że dostawca sprzętu powinien go też instalować.

Po tym, jak już odpowiesz sobie na te pytania, przyjdzie pora na wybór optymalnego rozwiązania dla Twojej firmy. Kieruj się wspomnianymi przez nas zasadami, co pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.