Zabezpieczenie auta przed kradzieżą – dlaczego lokalizator GPS to najlepszy pomysł?

Data wpisu: 20.12.2015

Codziennie w Polsce kradzionych jest blisko 50 samochodów. Codziennie! To oznacza, że praktycznie każdy właściciel auta jest narażony na jego utratę. Nie wszyscy mamy wykupione drogie ubezpieczenie AC, a policja raczej nie osiąga wielkich sukcesów w odnajdywaniu popularnych samochodów. Dlatego rozsądnie jest zainwestować w skutecznie zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Jeśli masz taki plan, to zdecyduj się na lokalizator GPS.

Dlaczego lokalizator GPS to dobra inwestycja?

Lokalizator GPS to bezsprzecznie jeden z hitów antykradzieżowych ostatnich lat. Nie bez powodu. Jest to niezwykle skuteczne narzędzie do ochrony swojego samochodu przed zakusami złodziei. Co prawda lokalizator sam w sobie nie gwarantuje, że auto nie zostanie skradzione, jednak bardzo pomaga przy jego odnalezieniu.

Wyspecjalizowane w kradzieżach samochodów grupy jak ognia unikają aut z lokalizatorami GPS – potrafią je rozpoznać i nie podejmują ryzyka. Fachowcy mniejszej skali natomiast zwykle szybko porzucają skradziony pojazd, gdy tylko zorientują się, że jest on objęty działaniem systemu satelitarnego. Właściciel ma więc niemal pewność, że jego samochód szybko zostanie odnaleziony przez policję i wróci do niego w dobrym stanie.

Jaki lokalizator wybrać?

Generalnie lepiej nie kupować i nie instalować urządzenia na własną rękę. Oferowane w Internecie lokalizatory za 200-300 złotych są po prostu mało skuteczne, bo można je bez trudu zagłuszyć. Co innego te profesjonalne. Posiadają one fabryczną funkcję „antyzagłuszacza” i wysyłają alarm w momencie, gdy tylko wykryją próbę zamaskowania sygnału.

Ciekawostka

Dobre lokalizatory GPS są również wyposażone w mikrofon, który nagrywa wszystkie rozmowy przeprowadzane wewnątrz samochodu. To bardzo pomocny materiał dowodowy dla policji.

Dlatego najrozsądniej jest po prostu zlecić montaż profesjonalnego lokalizatora wyspecjalizowanej firmie, która wie, gdzie takie urządzenie należy umieścić, jak je skonfigurować i przeszkoli użytkownika z zasad obsługi lokalizatora.

Jak to działa w praktyce?

Po tym, jak już lokalizator zostanie zainstalowany w naszym aucie i skonfigurowany, będziemy mieli możliwość śledzenia jego położenia za pośrednictwem komputera. W bardziej zaawansowanych systemach obecna jest również funkcja określania obszaru, po którym samochód może się poruszać. Po jego przekroczeniu – właściciel od razu otrzyma powiadomienie SMS.

Pamiętaj:

Jeśli instalujesz lokalizator GPS w aucie służbowym i oddajesz je do użytku pracownikom, musisz ich o tym poinformować – w przeciwnym razie informacje zebrane przez nadajnik nie będą stanowić materiału dowodowego w sytuacji np. podejrzenia kradzieży paliwa.

Wybierając konkretną firmę instalującą lokalizatory GPS zwróć uwagę na to, czy wymaga ona opłacania comiesięcznego abonamentu za usługę. Jeśli w grę wchodzi użytek niekomercyjny, to bez problemu znajdziesz ofertę pozbawioną tego zapisu.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy