Choć wciąż wielu Polaków bardzo nonszalancko podchodzi do kwestii zabezpieczenia swojego majątku przed włamywaczami, to pocieszający jest fakt, że znacznie rośnie liczba domów i mieszkań wyposażonych w systemy alarmowe. To najprostsze i jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Pytanie brzmi jednak, jak wybrać naprawdę dobry system alarmowy, który jednocześnie nie będzie kosztował majątku? Podpowiadamy Wam, na co powinniście zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.
- Wybór producenta centrali i czujek – podstawowa i chyba najważniejsza kwestia. Naprawdę nie warto decydować się na zakup zestawu w podejrzanie niskiej cenie. W tej branży zawsze będzie ona miała związek ze słabą jakością. To tak, jak z drzwiami antywłamaniowymi. Możemy kupić takie, które dają nam gwarancję, że nie zostaną sforsowane w 3 minuty, ale musimy za nie odpowiednio zapłacić. Możemy też zabić drzwi kilkoma deskami. Wybór jest chyba oczywisty. Dobry system alarmowy musi kosztować przynajmniej 1400 złotych. Polecany producent to chociażby Satel. Wśród producentów czujek dobrą opinię ma Bosch.
- Wybór ekipy montażowej – jeśli nasz domowy system alarmowy ma faktycznie zabezpieczyć dobytek przed włamaniem, to nie mamy wyjścia – musimy połączyć punkt 1 z 2. Dobry system + profesjonalny montaż w konsekwencji dają nam poczucie bezpieczeństwa. Jeśli zainwestujemy w doskonały alarm, ale jego montaż powierzymy amatorowi, możemy spodziewać się samych problemów, a nawet zniszczenia systemu.
- Przewodowy czy Wi-Fi? - jeśli budujemy dom lub przeprowadzamy zaawansowany remont, to zdecydowanie lepiej jest wybrać system oparty na przewodach, którymi czujniki łączą się z centralą. Dużą popularność zyskują jednak systemy bezprzewodowe. Także są skuteczne, ale jeśli chcemy taki system wybrać, zwróćmy uwagę, czy transmisja jest właściwie zabezpieczona przed ingerencją z zewnątrz, popularnie nazywaną „podsłuchiwaniem”. System powinien stale skanować transmisję i wychwycić jakiekolwiek jej zakłócenia oraz wzbudzić w ten sposób alarm.
- Powiadomienie o alarmie – najprostsze systemy są wyposażone tylko w syrenę alarmową, ale to rozwiązanie nie sprawdza się na wsiach. Odległości między domami są zbyt duże, a i zainteresowanie sąsiadów zdecydowanie mniejsze. Dlatego na pewno warto zainwestować w alarm, który jest wyposażony w nadajnik i odbiornik GSM. Dzięki temu powiadomienie o uruchomieniu alarmu będziemy dostawać na komórkę. W ten sam sposób będziemy mogli uzbroić alarm w sytuacji, gdy zapomnimy to zrobić przy użyciu pilota lub manipulatora.
- Dodatkowe funkcje – zaawansowane systemy alarmowe mogą zostać wzbogacone o dodatkowe czujniki, np. dymu, dzięki czemu nasz dom będzie chroniony nie tylko przed włamaniem, ale także zagrożeniami czyhającymi wewnątrz. Instalacja będzie oczywiście znacznie droższa, ale warto to przemyśleć, bo w zamian zyskamy kompletny system informujący o zagrożeniach.
Jeśli nie mamy czasu ani ochoty na samodzielne wyszukiwanie optymalnych rozwiązań, na pewno warto zwrócić się do profesjonalnej firmy z prośbą o przedstawienie oferty. Specjalista dokładnie sprawdzi obiekt i zaproponuje system dopasowany do naszych oczekiwań. Jego wycena będzie zawierać także koszt montażu – zdecydowanie polecamy wybór takiej opcji, bo w ten sposób zyskujemy gwarancję na cały system i pewność, że został on zainstalowany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski