Wideodomofon – prosty sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa

Data wpisu: 28.03.2017

W dobie powstających masowo zamkniętych osiedli nastała era ogromnej popularności wideodomofonów. Te proste i tanie urządzenia mogą zwiększać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego na montaż wideodomofonu często decydują się także osoby budujące dom jednorodzinny. Czy instalacja takiego urządzenia jest skomplikowana? Kiedy warto wybrać wideodomofon do domu? Przeczytaj nasz poradnik.

Czym właściwie jest wideodomofon?

Wideodomofon to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie klasycznego domofonu i prostej kamery wideo. Urządzenie składa się z dwóch podstawowych elementów: części zewnętrznej (najczęściej montowanej przy bramce lub przed wejściem na klatkę schodową) oraz części wewnętrznej, czyli ekranu umieszczonego w mieszkaniu. Dzięki ekranowi właściciel nieruchomości może zobaczyć, kto dzwoni do drzwi, co samo w sobie jest bardzo komfortowe i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Wideodomofon jest znacznie bardziej rozbudowany niż klasyczny domofon. W skład urządzenia wchodzi nie tylko ekran i kamera zewnętrzna, ale także mikrofon, głośnik, przycisk przywoływania, przycisk otwierania, a także zestaw dodatkowych funkcji, jak chociażby regulacja ostrości i jasności i obrazu.

Ile to kosztuje?

Wideodomofon jest oczywiście znacznie droższy niż zwykły domofon, jednak dla wielu osób jest to pomijalne ze względu na wyraźnie wyższy komfort użytkowania i poczucie bezpieczeństwa. Cena urządzenia zależy nie tylko od marki, ale także tego, czy monitor jest kolorowy czy monochromatyczny.

Bardzo ważna jest jakość samej kamery, która powinna oferować nie tylko jak najszersze kąty widzenia, ale także gwarantować odpowiednią ostrość obrazu i dobrze sprawować się po zmroku. Generalnie ceny porządnych wideodomofonów zaczynają się od około 1200 złotych (bez montażu).

Wideodomofon jako namiastka monitoringu

Niektóre, bardziej rozbudowane wideodomofony, są wyposażone w bardzo ciekawą funkcję rejestrowania obrazu. Może to zostać rozwiązane na dwa sposoby: albo nagrywanie rozpocznie się natychmiast po naciśnięciu przycisku przywołania, albo w określonych przez właściciela godzinach.

Jest to oczywiście bardzo prosta forma monitoringu, ale takie nagranie może być bardzo pomocne w sytuacji, gdy ewentualnie dojdzie do włamania. Dlatego inwestując w wideodomofon warto pomyśleć o zakupie urządzenia posiadającego funkcję rejestrowania obrazu.

Kiedy warto?

Zakup wideodomofonu to naprawdę dobry pomysł, szczególnie w sytuacji, gdy z okien domu nie widać dokładnie furtki lub odległość jest bardzo duża. Wówczas obraz przekazywany do środka umożliwi identyfikację gościa, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa domowników.

Jeśli jednak wideodomofon ma być traktowany jako główne zabezpieczenie, to na dłuższą metę takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Urządzenie nie zastąpi ani systemu alarmowego, ani tym bardziej monitoringu.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.