Telewizja naziemna nie działa na piętrze domu: możliwe przyczyny

Data wpisu: 15.05.2020

Rozwój cyfrowej telewizji naziemnej i znaczne wzbogacenie oferty programowej w ostatnich latach sprawiły, że coraz więcej osób rezygnuje z płatnych platform. Do tego ogródka należy jednak wrzucić co najmniej jeden kamyk: jest nim problematyczny odbiór takiej telewizji. Nie dość, że starsze odbiorniki wymagają zastosowania zewnętrznego dekodera DVB-T, to jeszcze mogą pojawiać się problemy z jakością sygnały. Często doświadczają tego właściciele domów jednorodzinnych z co najmniej dwiema kondygnacjami, kiedy to telewizja naziemna nie działa na piętrze domu. Jakie mogą być tego przyczyny?

Słaba jakość sygnału

Na to wskazuje sytuacja, gdy telewizor jest w stanie znaleźć tylko część kanałów na wybranej platformie telewizji naziemnej, ale nawet one nie działają płynnie. Obraz się zrywa, podobnie głos, pojawiają się piksele, śnieżenie. Słaba jakość sygnału może być spowodowana w zasadzie wszystkim: od najbardziej prozaicznych spraw, jak niepoprawne wpięcie kabla antenowego, po zaśniedziałe połączenie anteny z rozdzielaczem itd.

Rada

Jeśli stosujemy rozdzielacz (splitter), warto zastosować taki ze wzmacniaczem sygnału. Często to proste rozwiązanie załatwia temat.

Starszy typ telewizora

Oczywiście trzeba brać pod uwagę również to, że na piętrze domu znajduje się telewizor bez wbudowanego dekodera DVB-T. Nie jest to wcale taka rzadka sytuacja, ponieważ nawet odbiorniki nowszej generacji, płaskie LCD, czasami są pozbawione tego elementu. Aby się upewnić, że właśnie to jest przyczyną problemu, warto pożyczyć od kogoś znajomego dekoder zewnętrzny i sprawdzić, czy po jego zastosowaniu telewizja zacznie działać normalnie.

Uszkodzenie instalacji antenowej

To już poważny problem. Do uszkodzenia instalacji antenowej najczęściej dochodzi na skutek wiercenia otworów pod kołki w ścianach. Jeśli dojdzie do przerwania przewodu antenowego, sygnał będzie zbyt słaby, aby można było komfortowo oglądać telewizję. Tutaj potrzebne będzie sprawdzenie jakości sygnału na wszystkich przewodach antenowych przy pomocy specjalnego miernika. Jeśli okaże się, że przewód jest przerwany czy np. złamany, nie obejdzie się bez zlokalizowania źródła usterki (i rozkucia ściany/podłogi) lub poprowadzenia nowego przewodu.

Pod uwagę warto wziąć również złe skierowanie anteny telewizyjnej – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy budynek znajduje się w znacznej odległości od nadajnika.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.