Służbowy laptop – jak go dobrze zabezpieczyć przed nieuprawnionym dostępem? 6 zasad

Data wpisu: 20.12.2016

Laptopy szturmem podbiły świat biznesu, ponieważ zaoferowały bardzo dobrą wydajność przy jednoczesnej mobilności i praktyczności. Cechą wspólną wszystkich laptopów jest jednak to, że nie można ich uznać za komputery bezpieczne. Taki komputer, w odróżnieniu od stacjonarnego, można bardzo łatwo ukraść, choćby w kawiarni czy z samochodu. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć służbowego laptopa. Jak to zrobić? Poznaj 6 sposobów.

  1. Czytnik linii papilarnych – jeśli firma jest na etapie wybierania laptopów dla pracowników, to naprawdę warto zainwestować w urządzenia oferujące takie zabezpieczenie. Oczywiście dla chcącego nic trudnego i wprawiony złodziej na pewno sobie z tym poradzi, jednak ryzyko jest znacznie mniejsze. Czytnik linii papilarnych to o wiele pewniejsze zabezpieczenie niż nawet silne hasło.
  2. Karta chipowa – to bardzo popularna forma zabezpieczenia dostępu do służbowego laptopa, stosowana głównie w dużych korporacjach. Pracownik otrzymuje indywidualną kartę, którą otwiera drzwi, loguje się do systemów informatycznych i oczywiście uruchamia komputer. Bez niej dostęp do zawartości dysku jest niemożliwy. Jedyne ryzyko stanowi wówczas zgubienie karty.
  3. Mocne hasło – warto wymóc na pracownikach, aby ustalili silne hasła do swoich służbowych laptopów oraz wymagać, aby regularnie je zmieniali. W ten sposób ogranicza się ryzyko nieuprawnionego dostępu do komputera. Hasło nie może się składać z samych liter – muszą się w nim znaleźć także cyfry, znaki specjalne oraz małe i wielkie litery.
  4. Program antywirusowy i firewall – największe zagrożenie dla zawartości komputera czai się w Internecie, dlatego laptop musi być zabezpieczony porządnym programem antywirusowym oraz firewallem (zaporą ogniową). Warto zainwestować w profesjonalny program – te dostępne za darmo bywają mało skuteczne, a ponadto nie zawsze można je wykorzystywać w celach komercyjnych.
  5. Szyfrowanie dysku – jest mnóstwo narzędzi służących do zaszyfrowania zawartości dysku (niektóre nawet są wbudowane w system operacyjny). Dzięki temu złodziej, który wejdzie w posiadanie laptopa i wyjmie z niego dysk, nie będzie mógł tak łatwo zapoznać się z danymi.
  6. Backup danych – obowiązkiem każdego pracownika powinno być regulowane backupowanie danych np. na nośnikach zewnętrznych, firmowym serwerze lub w chmurze. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy laptop zostanie skradziony, będzie możliwość odzyskania cennych dokumentów.

Wszystko sprowadza się więc do jednego: przewidywania zagrożeń i stosowaniu narzędzi, które minimalizują ryzyko ich wystąpienia. Naprawdę nie warto tego tematu bagatelizować.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.