Rodzaje monitoringów CCTV

Data wpisu: 10.04.2017

CCTV to akronim od Closed Circuit TeleVision. W Polsce bardzo często używamy sformułowania „telewizja przemysłowa”. Jest to obecnie najpopularniejsze narzędzie monitoringu wykorzystywane przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, firmach i w budynkach wielorodzinnych. CCTV, czyli telewizja w układzie zamkniętym, daje poczucie bezpieczeństwa i stanowi naprawdę skuteczny rodzaj monitoringu. Warto jednak wiedzieć, że oferowane na rynku systemy potrafią znacznie się od siebie różnić. Podstawowa różnica polega na zastosowanej metodzie transmisji danych z kamer do rejestratora. W tym artykule przybliżymy Ci 4 popularne rodzaje monitoringów CCTV.

Monitoring analogowy

Jest to zdecydowanie wiodąca technologia, która jest obecna na rynku od kilkudziesięciu lat i wciąż całkiem dobrze się sprawdza. Zaletą takiego monitoringu jest przede wszystkim rozsądna cena oraz duża skuteczność i niezawodność.

Oczywiście przesył danych odbywa się w tzw. domenie analogowej, co oznacza tyle, że nie można liczyć na wybitną jakość obrazu. Większość kamer rejestruje go w jakości do 1 megapiksela. Jest to jednak wystarczające do bieżącego monitorowania obiektów. Co nie zmienia faktu, że technologię analogową powoli zaczynają wypychać inne, nowocześniejsze rozwiązania.

Monitoring IP

Większość firm i osób prywatnych przymierzających się do instalacji monitoringu CCTV w pierwszej kolejności bierze dziś pod uwagę technologię IP. Ogromną zaletą takiego systemu jest bardzo wysoka jakość obrazu. W dodatku wykorzystanie protokołu internetowego pozwala znacznie zwiększyć funkcjonalność systemu.

Jedynym istotnym problemem monitoringu IP jest całkowite uzależnienie jego skuteczności od przepustowości łącza internetowego. Zwyczajnie nie wszędzie da się to rozwiązanie zastosować, z uwagi na ograniczoną jakość łącza lub np. częste awarie.

Monitoring HD-CVI

Jest to bardzo nowoczesna technologia transmisji sygnału, która stała się świetną alternatywą dla klasycznego monitoringu analogowego. Tutaj także sygnał jest przesyłany drogą analogową, ale kamery rejestrują obraz w znacznie wyższej jakości.

Warto dodać, że cały system, choć droższy od klasycznej instalacji analogowej, wciąż jest atrakcyjny cenowo, dlatego na technologię HD-CVI decyduje się coraz więcej firm. Istotną zaletą jest też to, że w przypadku wymiany systemu nie ma konieczności kucia ścian i zmiany okablowania.

Monitoring HD-SDI

Ta technologia jest dużym krokiem naprzód w stosunku do klasycznego analoga. Monitoring wykorzystuje transmisję cyfrową, a więc gwarantuje bardzo wysoką jakość obrazu i prędkość przesyłu. Warunkiem jest jednak zastosowanie dobrej klasy okablowania, co oznacza konieczność kucia ścian w przypadku chęci wymiany monitoringu analogowego na HD-SDI. Pewnie dlatego ta technologia nie zdobyła sobie większej popularności i wyraźnie przegrywa z monitoringiem IP.

Mimo dużych zmian technologicznych klasyczny monitoring analogowy wciąż trzyma się mocno i trudno się dziwić – jest tani, niezawodny, oferuje akceptowalną jakość. Jeśli nadal nie wiesz, jaki rodzaj monitoringu wybrać, skorzystaj z naszej fachowej konsultacji.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.