Choć sale konferencyjne kojarzą się głównie z wielkimi korporacjami i bankami, to w rzeczywistości chcą je mieć także znacznie mniejsze firmy. Posiadanie takiego pomieszczenia jest bardzo korzystne z biznesowego punktu widzenia. Ważny klient przyjęty w nowoczesnej sali konferencyjnej nabiera większego zaufania do firmy. Sala przyda się również do prowadzenia szkoleń dla pracowników czy organizowania narad. Niezbędnym elementem wyposażenia takiego pomieszczenia jest oczywiście projektor. Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać do biura.
DLP, czyli Digital Light Processing, to technologia przetwarzania obrazu przez procesor. Wykorzystuje się w niej maleńkie, ruchome lustra, za pośrednictwem których obraz trafia do obiektywu i jest emitowany na płaszczyznę. Dodatkowo światło przechodzi przez filtry RGB, dzięki czemu kolory są bardziej nasycone.
Zaletą takich projektorów jest niewielki rozmiar i niska waga – urządzenie można więc zabrać np. do klienta i przeprowadzić prezentację u niego w biurze. Obraz jest dość wyraźny, oferuje bardzo dobre odwzorowanie czerni. Największym minusem projektorów DLP jest wysoka cena zakupu.
To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w biurach i w salach konferencyjnych. Projektory LCD oferują bardzo dobrą jakość obrazu, szczególnie odwzorowanie kolorów i ostrość. Z uwagi na spore rozmiary sprawdzają się wyłącznie jako urządzenia stacjonarne, a więc idealne dla firmy.
Warto wiedzieć, że projektory LCD są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i na występowanie zjawiska tzw. martwych pikseli. Rekompensuje to jednak ich skuteczność w wyświetlaniu obrazu nawet w jasnym pomieszczeniu.
To klasyczna technologia hybrydowa, a więc łącząca zalety DLP i LCD. Jeśli firma nie musi kierować się ceną, to zdecydowanie warto zainwestować właśnie w projektor LCOS, który oferuje znakomitą jakość obrazu, świetne odwzorowanie kolorów i wysoką rozdzielczość oraz płynność wyświetlanego obrazu. Niestety trzeba za to sporo zapłacić, jednak w tym przypadku warto to zrobić.
Dobry projektor do biura musi być wyposażony w kilka praktycznych złącz. Absolutnym standardem jest już złącze HDMI do podłączenia do komputera, które gwarantuje wysoką jakość dźwięku i obrazu. Przyda się również wejście USB (np. do podłączenia dysku zewnętrznego czy pendrive'a klienta) oraz złącze DVI, które służy do przesyłania obrazu video bardzo dobrej jakości, ale bez dźwięku.
Wybierając projektor koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na żywotność lampy (powinna wynosić przynajmniej 2000 godzin w trybie normalnym i 3000 godzin w trybie ekonomicznym), a także na poziom hałasu generowanego przez urządzenie – głośny projektor może bardzo przeszkadzać w skupieniu podczas konferencji czy prezentacji.
Porządny projektor to jednak nie wszystko. Aby wygodnie z niego korzystać należy odpowiednio przygotować salę konferencyjną i wyposażyć ją w pełną infrastrukturę IT. Tutaj warto zdać się na pomoc fachowców.