Odzyskiwanie danych z uszkodzonego laptopa – nie zawsze wszystko jest stracone

Data wpisu: 06.02.2016

Najlepszy laptop to taki, który działa – ta zasada jest niezmienna, a o jej istnieniu przekonujemy się wtedy, gdy sprzęt jednak odmawia dalszej pracy. Wówczas powstają dwa problemy: musimy zdecydować, czy laptop jest wart naprawy oraz sprawdzić, czy zapisane na dysku twardym dane nie zostały utracone. W praktyce bowiem to one mogą być bardziej cenne niż zepsuty sprzęt. Na szczęście odzyskiwanie danych w profesjonalnym serwisie zwykle jest  skuteczne.

Studium przypadku, czyli jak to się stało, że dane zniknęły?

Powody  utraty danych z dysku twardego komputera (stacjonarnego lub laptopa) są bardzo różne, ale najczęściej stoi za tym zwykła awaria sprzętu. Nasza praktyka pokazuje, że czasami winne jest także nieodpowiedzialne zachowanie właściciela – zdarza się przypadkowe usunięcie danych np. podczas próby przywrócenia systemu.

Oczywiście w grę wchodzi także zainfekowanie komputera przez złośliwy wirus, który niszczy dane zapisane na dysku lub bardzo dokładnie je ukrywa. Zawsze w takiej sytuacji trzeba zwrócić się do wyspecjalizowanego serwisu, który ma odpowiednie doświadczenie w odzyskiwaniu danych.

Ważne!

W sieci znajdziesz mnóstwo programów (zwykle darmowych) do samodzielnego przywracania danych, jednak radzimy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem. Kiepski program lub nieumiejętne jego użycie może wręcz doprowadzić do nieodwracalnej utraty plików zapisanych na dysku twardym komputera.

Dlaczego lepiej jest zaufać specjalistom?

Odzyskiwanie danych naprawdę nie jest banalnym procesem. Specjalistyczny serwis wykorzystuje do tego odpowiednie oprogramowanie, które przede wszystkim gwarantuje dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo przywracania „zagubionych” plików. To podstawowy powód, dla którego lepiej jest powierzyć swój sprzęt fachowcom.

Koszt takiej operacji jest uzależniony od skali problemu. Czasami okazuje się, że dane nie zniknęły, tylko zostały zainfekowane, a zlokalizowanie wirusa i jego usunięcie jest bardzo czasochłonne. Dobra informacja dla właścicieli komputerów i wszelkiego innego sprzętu elektronicznego będącego nośnikiem danych jest taka, że zwykle ogromną większość plików da się odzyskać. Trudno tutaj mówić o gwarancji – diagnoza może zostać postawiona dopiero po oddaniu komputera do serwisu.

Nie tylko laptopy

Ciekawostką i znakiem naszych czasów jest to, że coraz częściej odzyskujemy dane nie tylko z dysków twardych laptopów czy komputerów stacjonarnych, ale także z urządzeń mobilnych. Smartfon i tablet służą nam dziś za przenośne nośniki danych, zapisujemy w nich zdjęcia, filmy, nierzadko dokumenty tekstowe czy prezentacje. Na szczęście dysponujemy całym arsenałem rozwiązań, które pozwalają poradzić sobie i z takim wyzwaniem.

To samo dotyczy kart pamięci, nośników USB, dysków zewnętrznych czy płyt CD/DVD. Jeśli więc spotka Cię taka przykra sytuacja, nie panikuj, ale też nie eksperymentuj – zgłoś się do specjalistów, bo to najpewniejszy i najtańszy sposób na odzyskanie Twoich cennych danych.

Na koniec dobra rada: regularnie wykonuj kopie zapasowe swoich danych, najlepiej na kilku nośnikach zewnętrznych lub umieszczaj je w chmurze – to będzie Twoje zabezpieczenie na wypadek poważnej awarii sprzętu.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.