Najczęstsze błędy przy podłączaniu routera w biurze: warto ich unikać!

Data wpisu: 06.10.2020

Dostęp do szybkiego Internetu jest dziś podstawą funkcjonowania większości firm, a już szczególnie tych, które wynajmują powierzchnię biurową. Projektując rozwiązania IT dla naszych klientów zawsze zwracamy baczną uwagę na to, jak będą rozstawione poszczególne stanowiska pracy – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy urządzenia biurowe mają łączyć się z Internetem za pośrednictwem routera. Z doświadczenia wiemy, że w wielu firmach popełniane są podstawowe błędy związane z umiejscowieniem i podłączeniem routera, które skutkują irytującymi problemami ze swobodnym dostępem do sieci. Czego zatem warto unikać? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Router w kantorku

Nie wiedzieć czemu, ale w wielu firmach router jest traktowany, jako szpetny i wiecznie zawadzający element wyposażenia biura. Efekt jest taki, że urządzenie trafia tam, gdzie nikt go nie widzi – najczęściej do kantorka, pomieszczenia gospodarczego czy do kuchni. Zwykle jest to pomieszczenie znajdujące się na uboczu, co w oczywisty sposób ogranicza rozpraszanie sieci po biurze. Dochodzi wówczas do sytuacji, w której np. właściciel firmy, mający swój pokój na drugim końcu biura, nie może swobodnie korzystać z Internetu – sygnał jest po prostu zbyt słaby.

Router pod biurkiem

Wszyscy dobrze wiemy, że te rozwiązania, które mają być „na chwilę”, okazują się być później najtrwalsze. Dobrym przykładem na potwierdzenie tej teorii jest umieszczenie routera pod biurkiem, które znajduje się najbliżej gniazda internetowego. Urządzenie ma tam zostać do czasu całkowitego urządzenia biura, ale ostatecznie nikt później go nie przestawia.

Warto więc pamiętać, że każda fizyczna przeszkoda ogranicza zasięg sieci. Dotyczy to również blatu biurka czy ciała siedzącego przy nim pracownika. Router powinien zostać umieszczony mniej więcej pośrodku biura, na wysokości około 1,5 metra od podłogi. Nie powinny się wokół niego znajdować żadne przedmioty stanowiące barierę dla sygnały Wi-Fi.

Brak anteny zewnętrznej w przypadku routera GSM

Nie wszystkie firmy mają możliwość podłączenia się do światłowodu. Wciąż w wielu biurach jedynym sposobem na dostęp do Internetu jest korzystanie z sieci GSM, czyli Internetu 4G. Najwygodniej będzie wówczas kupić router GSM z wejściem na kartę SIM. Pamiętajmy jednak, że taki router jest wyjątkowo wrażliwy na słaby sygnał sieci.

Aby go poprawić, zawsze warto zastosować antenę zewnętrzną, umieszczoną możliwie jak najwyżej na ścianie czy dachu budynku. Mała antena biurkowa w niczym tutaj nie pomoże.

Niewykorzystywanie portów LAN

Na koniec drobnostka, ale również mająca realny wpływ na komfort korzystania z Internetu w biurze. Większość routerów posiada co najmniej 2, a najczęściej 4 porty LAN. Warto je wykorzystać, podłączając kilka urządzeń biurowych do routera za pośrednictwem zwykłej skrętki. Połączenie przewodowe zawsze jest o wiele stabilniejsze niż Wi-Fi.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.