Na co zwrócić uwagę wybierając rejestrator do monitoringu? 4 najważniejsze kwestie

Data wpisu: 11.05.2017

Rejestrator to serce każdego systemu monitoringu. Od jego bezawaryjnej pracy zależy to, czy monitoring w ogóle do czegokolwiek się przyda. Jeśli bowiem zabraknie dobrej jakości nagrań, to całe zabezpieczenie będzie niewiele warte i sprawców ewentualnego włamania będzie bardzo trudno namierzyć. Dlatego zawsze podkreślamy, że podstawą jest zainwestowanie w naprawdę dobry rejestrator do monitoringu. Dobry – czyli jaki? Oto 4 najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę.

Ile kamer będzie pracować w systemie?

To podstawowe kryterium wyboru, ponieważ dostępne na rynku rejestratory mają ograniczoną liczbę kanałów – a więc należy kupić urządzenie, które będzie w stanie obsłużyć przewidywaną liczbę kamer w budynku. Radzimy, aby nie wybierać rejestratora „na styk” - kilka dodatkowych kanałów może się bowiem przydać w przyszłości, w przypadku chęci rozbudowy systemu.

Z naszego doświadczenia wynika, że w przypadku monitoringu obiektów komercyjnych i firmowych najlepiej sprawdzają się rejestratory 16-, 24- i 32-kanałowe. Do budynku mieszkalnego w zupełności wystarczy rejestrator 16-kanałowy.

Dobra jakość kompresji

Rejestrator ma zdolność kompresowania nagrań do plików, które będą przechowywane na jego dysku. Warto zwrócić uwagę, z jakim rodzajem kompresji mamy do czynienia w przypadku konkretnego urządzenia. Tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdzają się rejestratory cyfrowe obsługujące współczesne kodeki, które pozwalają skompresować plik do bardzo małych rozmiarów przy zachowaniu wysokiej jakości. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał zbyt często czyścić przestrzeni dyskowej lub dokupywać zewnętrznych nośników danych.

Szybkość nagrywania

Ten parametr ma znaczenie w sytuacji, gdy monitoring ma za zadanie rejestrować dynamiczne sytuacje, np. tablice rejestracyjne przejeżdżających samochodów czy pracę kasy fiskalnej. Wówczas warto zainwestować w jak najszybszy rejestrator. Nie będzie to natomiast konieczne, jeśli monitoring ma pracować bardziej statycznie i chronić obiekty, w których nie panuje zbyt duży ruch.

Cena ma znaczenie

Na rejestratorze do monitoringu naprawdę nie warto oszczędzać. Szczególnie jeśli monitoring ma zabezpieczać dobytek firmy o dużej wartości. W takiej sytuacji należy wybrać rejestrator z wysokiej półki, który zagwarantuje bezawaryjną pracę. Takie urządzenie niestety potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z kolei do domu spokojnie można wybrać rejestrator z niższej półki cenowej – od tysiąca złotych wzwyż.

Kierując się tymi zasadami wybierzesz porządny rejestrator do monitoringu, który zapewni Ci nie tylko bezawaryjną pracę, ale także wysoką jakość nagrań, co docenisz wtedy, gdy trzeba będzie z nich skorzystać.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy