Monitorowanie Internetu w firmie – co musisz o tym wiedzieć?

Data wpisu: 22.09.2016

Prowadzisz firmę, zatrudniasz ludzi i ciężko pracujesz. Nie zawsze to samo można powiedzieć o Twoich pracownikach. Badania pokazują, że ponad 90% zatrudnionych na etacie przyznaje się do obijania się w pracy. Ludzie trwonią czas na przeglądanie Internetu, szczególnie portali społecznościowych, na czym pracodawca tylko traci. Nic dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na usługę monitorowania Internetu w firmie. Jak się za to zabrać? O czym koniecznie musisz pamiętać? Podpowiadamy.

Pracownicy marnują Twój czas i pieniądze

Obijanie się w pracy i trwonienie czasu w sieci doczekało się swojej oficjalnej nazwy – to cyberslacking. Pracodawcom trudno jest z tym walczyć samą prośbą, a gdy nie pomaga też groźba, trzeba zacząć działać w inny sposób. Monitorowanie Internetu w firmie jest powszechnie stosowaną praktyką w korporacjach, ale z powodzeniem może też funkcjonować w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Ciekawe

W firmach, w których Internet nie jest monitorowany, pracownicy średnio marnują 1,5 godziny czasu pracy dziennie.

Do czego masz prawo jako pracodawca?

Zgodnie z przepisami możesz kontrolować to, co pracownik robi na udostępnionym mu komputerze, szczególnie:

  • Blokować dostęp do stron www
  • Zakazać korzystania ze służbowego komputera do celów prywatnych
  • Monitorować Internet
  • Sprawdzać, jakie dane i programy pracownik przechowuje na komputerze lub serwerze firmowym

Nie możesz jednak przeglądać prywatnej korespondencji e-mail pracownika, zaglądać na jego konta pocztowe czy komunikatory internetowe oraz gromadzić haseł. To oczywiste – w końcu interesuje Cię tylko służbowa działalność pracownika i chcesz, aby w czasie pracy nie zajmował się prywatnymi sprawami.

Jak się za to zabrać?

Jest mnóstwo narzędzi do monitorowania Internetu – darmowych i komercyjnych. Jeśli jednak chcesz, aby to naprawdę działało i przynosiło rzeczywiste korzyści, lepiej zainwestuj w porządny program i jego prawidłowe wdrożenie.

Pamiętaj

Nie kieruj się wyłącznie kosztami. Oprogramowanie do monitorowania Internetu ma przecież służyć poprawie wydajności pracowników, a nie np. destabilizować działanie komputerów czy firmowego serwera.

W firmach, w których zostało zainstalowane tego typu oprogramowanie, marnowanie czasu przez pracowników zmniejszyło się o 80%. To wystarczający argument, aby rozważyć zainwestowanie w takie rozwiązanie. Ufaj, ale kontroluj – to powiedzenie wyjątkowo dobrze sprawdza się w biznesie.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.