Monitoring analogowy: zalety i wady klasycznego rozwiązania

Data wpisu: 17.12.2019

Decydując się na instalację monitoringu, zwłaszcza w firmie, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, które będą miały decydujący wpływ na sprawność systemu, a tym samym bezpieczeństwo obiektu. Kluczowe jest to, na jaką technologię rejestrowania obrazu postawimy. Obecnie profesjonalne firmy dobierające i montujące systemy monitoringu wizyjnego bardzo rzadko proponują klientom monitoring analogowy, który jeszcze kilkanaście lat temu był standardem. Nadal niektórzy inwestorzy się nim interesują, co jednak nie jest najlepszym pomysłem. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety i wady monitoringu analogowego.

Zalety? Nie ma ich zbyt wiele

Podkreślamy, że monitoring analogowy jest dziś zestawiany ze znacznie nowocześniejszą cyfrową technologią rejestrowania obrazu. I na tym tle klasyczny system niestety wypada mocno przeciętnie, by nie napisać – słabo. Szukając zalet tego rozwiązania trudno jest wskazać coś, co przekonałoby jakiegokolwiek instalatora do polecenia monitoringu analogowego klientowi. W zasadzie są to tylko dwie rzeczy.

Po pierwsze: cena. Tak, monitoring analogowy jest tańszy niż cyfrowy, ponieważ jego poszczególne elementy można dziś kupić – pisząc kolokwialnie – za grosze. W dodatku w starszych budynkach firmowych bardzo często mamy już do dyspozycji okablowanie, które możemy wykorzystać w celu podłączenia kamer, co znów oszczędza sporo pieniędzy i pracy.

Po drugie: monitoring analogowy wciąż może uchodzić za rozwiązanie bezawaryjne, a przy tym bardzo odporne na ingerencję z zewnątrz, czyli ataki hakerskie czy zakłócanie sygnału. W dzisiejszych czasach nie jest to bez znaczenia – producenci systemów monitoringu cyfrowego muszą przeznaczać ogromne środki na zabezpieczanie ich przed włamaniami, co w przypadku monitoringu analogowego nie stanowi aż takiego problemu.

Wady? Te niestety powoli dyskwalifikują monitoring analogowy

Montażem systemów monitoringu wizyjnego zajmujemy się od wielu lat, dlatego siłą rzeczy mamy sentyment do „analoga”. Mimo to musimy uczciwie przyznać, że jest to system, który słusznie powinien już trafić do muzeum technologii. Monitoring analogowy nie przystaje do dzisiejszych standardów, przede wszystkim w zakresie jakości obrazu.

Najlepsze systemy analogowe są dziś w stanie wygenerować obraz w maksymalnej rozdzielczości 960 x 576. Wyobraźmy sobie, jak taki obraz wygląda po wyświetleniu na telewizorze Full HD (1920x1080 pikseli) czy nawet na większym monitorze HD (1280x720 pikseli). Nie chodzi tutaj już nawet o niską szczegółowość obrazu, ale także o problematyczne powiększanie. Bardzo często sprawców kradzieży można rozpoznać do detalach wyglądu, na przykład charakterystycznym tatuażu, co jednak wymaga ostrości obrazu. Monitoring analogowy nie jest w stanie tego zapewnić.

Podsumowując: pomimo niższej ceny nie ma sensu upierać się przy monitoringu analogowym. Nastała era cyfrowa i lepiej nie tkwić w przeszłości. Zwłaszcza, że elementy systemu analogowego są coraz trudniej dostępne, co może kiedyś spowodować problemy z serwisowaniem.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.