Modernizacja infrastruktury IT w małej firmie – o czym warto pamiętać?

Data wpisu: 29.09.2016

Sprzęt komputerowy, a tym bardziej oprogramowanie, błyskawicznie się dziś starzeje. Nie oznacza to oczywiście, że każda firma musi co roku wymieniać swoje zasoby. Warto jednak regularnie, nawet co 2-3 lata, przeprowadzać modernizację infrastruktury IT. Nie zawsze wiąże się ona z koniecznością zakupu nowego wyposażenia. Co powinno być celem takiej modernizacji w małej firmie? Podpowiadamy.

Mały budżet? Skup się na bezpieczeństwie

Jeśli firma nie ma środków na kompleksowe zmodernizowanie swojej infrastruktury informatycznej, to powinna skupić się na tym, co jest najważniejsze. A najważniejsze zawsze będzie bezpieczeństwo danych. Dla przykładu: dużo lepiej jest zainwestować w nowy serwer na potrzeby danych firmowych niż za podobne pieniądze kupić kilka fajnych monitorów.

Modernizacja infrastruktury IT pod kątem bezpieczeństwa nie musi być wcale droga. Warto poprosić o konsultację fachowców, którzy zaproponują odpowiednie rozwiązania w ramach przyjętego budżetu. Jeśli środków jest mało, to dobrze będzie przynajmniej kupić nowoczesny router biznesowy z funkcją skutecznego szyfrowania i tworzenia zapory sieciowej oraz zainstalować na komputerach bardzo dobre oprogramowanie antywirusowe.

Oprogramowanie usprawniające pracę

Bardzo ważnym elementem modernizacji infrastruktury IT w firmie jest zainwestowanie w nowe oprogramowanie. Oczywiście tylko takie, które istotnie wpłynie na przyspieszenie pracy i zwiększenie jej wydajności. Przykłady?

W większości firm bardzo dobrze sprawdzi się dedykowany system ERP, który stanowi centrum komunikacji między pracownikami. Można go rozbudować o dodatkowe funkcje i wykorzystać np. do prowadzenia spraw pracowniczych. System ERP bardzo szybko się spłaca, ponieważ porządkuje wiele procesów w firmie i przekłada się na wzrost wydajności pracowników.

Jeśli firma musi oglądać każdą złotówkę, wówczas warto zacząć od najprostszego rozwiązania, czyli zakupu oprogramowania pocztowego. Profesjonalni klienci poczty zapewniają bardzo łatwą obsługę przez przeglądarkę, zarządzanie kalendarzem pracownika czy nawet możliwość tworzenia wniosków i wysyłania ich do weryfikacji. Koszt wdrożenia takiego oprogramowania nie jest wysoki, a zyski – m.in. bezpieczeństwo – są naprawdę cenne.

Co z komputerami?

Modernizacja infrastruktury IT w firmie musi także objąć sprzęt komputerowy. W dzisiejszych czasach zakup klasycznych pecetów nie ma większego uzasadnienia (poza stanowiskami, gdzie wymagana jest najwyższa wydajność). Pracownicy wolą laptopy, które są bardziej uniwersalne i poręczne, a także oszczędniejsze.

Decyzję o wymianie sprzętu należy jednak bardzo dokładnie przemyśleć i skonsultować z fachowcami z zakresu IT. Może się przecież okazać, że zamiast kupować nowe urządzenia wystarczy zmodernizować te stare.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.