Jaki system operacyjny do firmy wybrać? Podpowiadamy

Data wpisu: 13.07.2016

Komputer bez systemu operacyjnego jest bezużyteczny. Dlatego planując zakup lub budowę urządzenia do firmy trzeba od razu uwzględnić zainstalowanie na nim oprogramowania. Wybór nie ogranicza się tylko do popularnego Windowsa. Podpowiadamy, jaki system operacyjny do firmy warto wybrać, aby wydać jak najmniej i nie mieć problemów z funkcjonalnością.

Mac OS X – dla kogo?

System operacyjny firmy Apple cieszy się doskonałą opinią użytkowników. Jest bardzo stabilny, banalny w obsłudze i bezawaryjny. W zasadzie ma tylko jedną wadę: może pracować wyłącznie na urządzenia marki Apple.

To powoduje, że jego zasięg jest ograniczony. Aby móc cieszyć się zaletami Mac OS X trzeba od początku zainwestować w zakup komputera Apple – MacBooka lub iMaca. Nie byłoby z tym problemu, gdyby nie cena tych urządzeń. Jest ona zwykle o wiele wyższa niż konkurencyjnych komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.

Do tego dochodzi mniejsza popularność komputerów Apple, co z kolei przekłada się na droższy serwis i ewentualne problemy w kompatybilności z innymi urządzeniami i oprogramowaniem, które nie ma swoich odpowiedników na Mac OS X.

Linux – wolność niech żyje!

Linux od lat zdobywa sobie coraz większą popularność. Powód jest prozaiczny: jest to zupełnie darmowy system operacyjny. Nie trzeba płacić nawet złotówki za jego użytkowanie, czy to prywatne, czy firmowe. Dostępnych jest wiele wersji Linuksa, a najlepszą opinię mają Ubuntu i Mint. System jest banalnie prosty w obsłudze, przyjazny użytkownikom i całkiem ładny graficznie.

Tyle jeśli chodzi o zalety. Pora na wady. Największą jest wciąż niewielka popularność Linuksa, która przejawia się głównie słabą podażą oprogramowania. Co prawda nie ma problemu z dostępnością pakietów biurowych (chociażby OpenOffice), ale jeśli firma zajmuje się projektowaniem grafiki czy montażem dźwięku, to najlepsze programy do tych prac z reguły nie są dostępne w wersjach Linuksowych.

Windows – król systemów operacyjnych

Windows był, jest i pewnie jeszcze długo będzie najpopularniejszym oprogramowaniem systemowym. Często można go nabyć wraz z komputerem w wersji preinstalowanej. To istotnie obniża koszty. Z obsługą Windowsa nie będzie mieć problemu nikt, kto choć raz zetknął się z którąkolwiek wersją systemu.

Wady Windowsa paradoksalnie wynikają z jego ogromnej popularności. System regularnie jest celem ataków hakerskich, dlatego nie można go uznać za w pełni bezpieczny. Poza tym kolejne wersje systemu od Microsoftu stają się coraz mniej dopracowane, na co narzekają użytkownicy z całego świata. System ma problemy ze stabilnością i funkcjonalnością.

Na co w takim razie warto się zdecydować? Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety. Jeśli komputer ma służyć do celów typowo biurowych (tworzenie dokumentów, Internet), to spokojnie wystarczy tutaj Linux Mint lub Ubuntu. Jeśli jednak w grę wchodzą także inne zastosowania, wówczas pozostaje Windows (najlepiej 7 lub 10). Chyba, że ktoś bardzo lubi produkty Apple.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.