Magazynowanie i udostępnianie danych stało się jednym z priorytetów współczesnego biznesu. Nawet małe firmy każdego dnia generują duże ilości danych, często poufnych i bardzo cennych, które z jednej strony muszą być łatwo dostępne, a z drugiej odpowiednio chronione. Z tego powodu wiele firm decyduje się na zbudowanie wewnętrznego serwera, który przestał już kojarzyć się tylko z korporacjami. Jaki serwer do małej firmy wybrać? Podpowiadamy.
Niewielki serwer to bardzo dobre narzędzie dla firmy, która chce usprawnić zarządzanie danymi. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko przechowywanie i udostępnianie plików między poszczególnymi urządzaniami, ale także tworzenia baz danych, obsługa poczty elektronicznej, tworzenie kopii zapasowych (bardzo ważne z uwagi na bezpieczeństwo!) i łączenie poszczególnych komputerów i peryferiów w jedną sieć.
Nawet niewielkie serwery muszą być urządzeniami bardzo wydajnymi i funkcjonalnymi. Liczy się zdolność do obsługi określonej ilości pamięci, szybkość działania (za co odpowiada wielordzeniowy procesor i pamięć RAM), niezawodność i oczywiście praktyczność. W małej firmie zwykle brakuje miejsca na wydzielenie osobnego pomieszczenia na serwerownię, dlatego dużą popularnością cieszą się kompaktowe, wręcz mobilne serwery.
W przypadku naprawdę małej firmy, która ma podstawowe wymagania wobec serwera, optymalnym wyborem będzie na pewno stworzenie własnego serwera NAS. Jest to stacja wielodyskowa, w której umieszcza się nośnik. Liczba dysków zależy od konkretnego modelu – dostępne są także serwery NAS z wbudowanymi już dyskami, jednak wtedy trzeba zwrócić uwagę na możliwość ewentualnej rozbudowy.
Jeśli firma planuje rozbudowę i chce kupić serwer na lata, lepszym wyborem będzie serwer wieżowy, który obsługuje znacznie więcej dysków, jest stabilniejszy w działaniu i daje większe możliwości w zakresie rozbudowy oraz dopasowania do wymogów wielu stanowisk. Serwer wieżowy będzie też wyraźnie wydajniejszy niż prosty NAS.
Wybierając serwer dla małej firmy trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby. Jeśli w firmie pracują 2-3 komputery i wiadomo, że w dające się przewidzieć przyszłości nie będzie więcej stanowisk, spokojnie wystarczy serwer NAS z obsługą kilku dysków do łącznej pojemności 5-6 terabajtów.
Wybierając serwer koniecznie trzeba zwrócić uwagę na skalowalność, czyli możliwość swobodnej rozbudowy urządzenia. Ważna jest ilość pamięci systemowej (minimum 4GB) i obecność portów sieciowych Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet oraz oczywiście portów USB 3.0. Serwer musi mieć możliwość pracy ciągłej, dobre chłodzenie i być porządnie zabezpieczony przed możliwością włamania zdalnego.
Aby mieć pewność, że wybiera się odpowiedni serwer dla firmy, warto poprosić o poradę specjalistów, którzy ocenią faktyczne zapotrzebowanie firmy na przestrzeń dyskową oraz dobiorą urządzenie, które zagwarantuje komfortową i wydajną pracę.