Jaką kartę graficzną wybrać? 5 elementów, na które warto zwrócić uwagę

Data wpisu: 08.06.2016

Karta graficzna, dodajmy dobra karta graficzna, jest podstawowym podzespołem komputera, który w założeniu ma służyć do grania i do pracy. Oczywiście nie musi to być model z wysokiej półki, o ile planujemy wykorzystywać komputer jedynie do edycji tekstów czy do przeglądania Internetu. Jednak jeśli w grę wchodzi rozrywka, edycja wideo czy praca na programach graficznych, to nie ma wyjścia – trzeba zainwestować w odpowiednią kartę. Jaką wybrać? Oto 5 najważniejszych cech dobrej karty graficznej.

  1. Pamięć RAM – im więcej pamięci ma sama karta, tym większa będzie jej wydajność i tym mniejsze obciążenie dla procesora czy pamięci RAM zainstalowanej na płycie głównej. Gracze powinni rozglądać się za kartami minimum 2 GB, a najlepiej 4 GB. Różnica w cenie nie jest porażająca, dlatego opłaca się od razu zainwestować w model z większą pamięcią.
  2. Chłodzenie – obciążona karta graficzna potrafi generować bardzo wysoką temperaturę – grając np. w Wiedźmina 3 bez trudu zmusimy GPU do pracy w temperaturze 80-90 stopni Celsjusza. Co oczywiste nie wpływa to korzystnie na jej trwałość. Dlatego wybierając kartę warto zwrócić uwagę na dołączony do niej układ chłodzenia. Lepsze są pod tym względem modele niereferencyjne, czyli fabrycznie podkręcone przez producentów (Asus, MSI, Gigabyte itd.). Optymalnym wyborem będzie karta z chłodzeniem półpasywnym (nie pracuje podczas bezczynności karty) i dwoma wentylatorami.
  3. Zużycie prądu – wydajna karta graficzna jest najbardziej prądożernym podzespołem zamontowanym na płycie głównej komputera. Jeśli więc zależy nam na niskich rachunkach za prąd, warto zwrócić uwagę na parametr zużycia prądu. Wiąże się on bezpośrednio z kulturą pracy samej karty – tanie, mocno podkręcone modele zwykle są bardzo głośne, zużywają mnóstwo energii, a do tego niemiłosiernie się nagrzewają.
  4. Możliwość podkręcania – karty graficzne zwykle mają możliwość zwiększenia ich wydajności w specjalnych programach. Nie należy jednak tego robić bez umiaru. Niektóre modele są wręcz fabrycznie zablokowane przed podkręcaniem. Jeśli nie mamy ochoty bawić się w zmianę ustawień, wówczas warto wybrać kartę już fabrycznie podkręconą przez firmę sygnującą GPU swoim logo – w opisie karty znajdzie się skrót OC.
  5. Możliwości płyty głównej – wybór karty graficznej właściwie powinno się zacząć od sprawdzenia, czy nasza płyta główna podoła jej obsłudze. Najwydajniejsze modele są bardzo wymagające i tania płyta może mieć problem z poprawną pracą w takim tandemie. Może się to skończyć nawet przegrzaniem układu, a w najlepszym wypadku brakiem możliwości zainstalowania karty.

Czy warto zwrócić uwagę na producenta karty? Na pewno tak, choć nie jest to aspekt kluczowy. Zarówno w gamie kart marki Nvidia, jak i AMD znajdziemy świetne modele o podobnej wydajności. Wyboru można dokonać szukając testów kart w Internecie wykonanych podczas używania różnych programów i grania w różne gry.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.