Jak zadbać o swój laptop? 5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać

Data wpisu: 22.11.2015

Niestety, nowoczesny świat superwydajnych technologii ma też swoje ciemne oblicze. Praktycznie każdy właściciel jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego doskonale wie, że nie prezentuje on jakości mogącej dać nam gwarancję, że będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. To nie są czasy japońskich telewizorów kineskopowych, które bez trudu znosiły 20 i więcej lat eksploatacji. Producentom zwyczajnie nie zależy na tym, abyśmy zbytnio przywiązywali się do ich produktu – mamy go cyklicznie, jak najczęściej wymieniać. Dotyczy to także laptopów. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby zadbać o swój laptop i tym samym przedłużyć mu „życie”. Oto 5 podstawowych metod.

  1. Pamiętaj o chłodzeniu – podzespoły laptopa są zamknięte w mikroskopijnej obudowie i nic dziwnego, że wymagają bardzo wydajnego systemu chłodzenia. Weź swój laptop do ręki i sprawdź, gdzie znajdują się jego kratki wentylacyjne. Najczęściej będą umieszczone na spodzie i po bokach obudowy. Spróbuj je zasłonić, a po kilku chwilach wyczujesz, jak rośnie temperatura klawiatury i touch pada. Wiele awarii laptopów wynika właśnie z tego, że użytkownik nie zadbał o prawidłowe chłodzenie sprzętu. Dlatego nie należy nigdy zasłaniać kratek wentylacyjnych, jak najmniej używać laptopa na kolanach, a najlepiej kupić sobie jeszcze podkładkę chłodzącą.

  2. Pamiętaj o serwisie – każdy sprzęt wymaga okresowego serwisu, który w przypadku laptopów ma ogromne znaczenie dla ich długowieczności. Szczególnie ważne jest aktualizowanie oprogramowania, dokonanie weryfikacji poprawności działania systemu operacyjnego, a także przeskanowanie komputera profesjonalnymi programami w celu wykrycia programów szpiegujących i wirusów. Warto taki serwis przeprowadzić raz w roku i powierzyć go doświadczonej firmie.

  3. Unikaj uszkodzeń mechanicznych – paradoksalnie najczęstszą przyczyną awarii laptopów jest ich mechaniczne uszkodzenie przez użytkownika. Do serwisu zwykle trafiają komputery zalane kawą, utopione w wannie czy upuszczone na podłogę. Samodzielna naprawa jest raczej z góry skazana na porażkę, bo konieczny jest dostęp do podzespołów danego producenta. Warto natomiast wyrobić sobie nawyk nie spożywania posiłków przed komputerem – dla zdrowia swojego i samego laptopa.

  4. Prawidłowo przenoś komputer – koniecznie trzeba się zaopatrzyć w torbę do laptopa i absolutnie nie przenosić go luzem np. w plecaku. Delikatna elektronika nie akceptuje wstrząsów. Torbę zawsze dobieramy do rozmiaru komputera, bo zbyt duża nie spełni swojej roli.

  5. Unikaj darmowego oprogramowania ściąganego z sieci – najczęstszą przyczyną zawirusowania komputera jest korzystanie ze stron oferujących darmowe pobieranie różnych programów. Jeśli chcesz sobie taki program pobrać, to wybierz stronę producenta. Oczywiście nie wchodź na podejrzane witryny, przed którymi ostrzegają przeglądarki.

Niestety, nawet skrupulatne trzymanie się tych zasad nie gwarantuje, że nasz laptop będzie działać bezawaryjnie przez wiele lat. Wynika to po prostu z tego, że producenci wciąż udoskonalają swoje rozwiązania, a te wcześniejsze szybko stają się zbyt mało wydajne. Dbać o sprzęt jednak oczywiście warto, bo wówczas znacznie odwlekamy moment, w którym stanie się on technologicznym staruszkiem.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.