Jak skutecznie zabezpieczyć laptop przed nieuprawnionym użytkownikiem?

Data wpisu: 17.05.2016

Laptop – czy to firmowy, czy też domowy – zwykle jest nośnikiem masy ważnych informacji. Najczęściej nie chcemy, aby miały do nich dostęp niepowołane osoby. Dlatego komputer trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed innymi ludźmi. Jak to zrobić skutecznie? Oto kilka naszych rad.

Hasło – podstawowy sposób zabezpieczenia

Każdy współczesny system operacyjny umożliwia administratorowi komputera (najczęściej jego właścicielowi) ustawienie hasła, którego podanie jest niezbędne do rozpoczęcia pracy. Na pewno warto z tego narzędzia skorzystać, ale trzeba też wiedzieć, jakie hasło naprawdę dobrze zabezpieczy nasz komputer przed nieuprawnionym użyciem.

Dobre hasło to takie, którego nikt inny nie odgadnie. Banał, ale należy o nim koniecznie pamiętać. Nie wybieraj więc hasła składającego się z Twojego imienia, nazwiska czy daty urodzenia. Nie stosuj też PESELU czy innych danych, które są łatwe do ustalenia. Zapomnij o „kwiatkach”, „buziaczkach” i innych słodkościach – każdy program łamiący hasła bez trudu sobie z takim zabezpieczeniem poradzi.

Optymalnie jest wybrać hasło składające się z minimum 12 znaków, w którym znajdą się wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Pamiętaj także, aby było to hasło unikalne, czyli takie, którego nie używasz nigdzie indziej (np. podczas logowania do poczty elektronicznej).

Ciekawostka

Wiesz, jakie hasła są najpopularniejsze na świecie? W 2015 roku były to odpowiednio: 123456, password i 12345678.

Laptop z czytnikiem linii papilarnych

Niektóre laptopy, szczególnie te z wyższej półki, są wyposażone w świetne zabezpieczenie dostępu – czytnik linii papilarnych. Trudno go oszukać i w praktyce mało kto zechce się na to porwać. Niestety, to kolejny element, który lubi się czasami zepsuć.

Jeśli nie możesz zalogować się do komputera, bo czytnik linii papilarnych szwankuje, spróbuj go przeczyścić np. alkoholem izopropylowym. Jeśli to nie pomogło, trudno – sprzęt będzie musiał trafić do profesjonalnego serwisu, który ustali przyczynę usterki. Czytniki można wymieniać, ale z reguły wystarczy przeczyszczenie połączeń i ponowna konfiguracja.

Rada

Jeśli chcesz korzystać z czytnika linii papilarnych, wybierz co najmniej 2 palce, z których zostaną sczytane owe linie. Jeśli bowiem np. skaleczysz się w palec, czytnik może go prawidłowo nie rozpoznać.

Windows Hello

W najnowszej wersji systemu Windows 10 zostało udostępnione bardzo fajne narzędzie, nazwane Windows Hello. Jest to zabezpieczenie polegające na skanowaniu twarzy administratora. Niestety, program wymaga, aby komputer był wyposażony w specjalny skaner tęczówki.

Windows Hello i jego wariacje to jednak bez wątpienia przyszłość w zakresie zabezpieczania naszych sprzętów przed dostępem nieuprawnionych użytkowników. Póki co większość z nas musi nadal stosować zwykłe hasła.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.