Jak dobrać pojemność dysku HDD do zapisu obrazu z monitoringu?

Data wpisu: 06.06.2017

Nawet najlepszy system monitoringu będzie niewiele wart, jeśli rejestrowany obraz nie zostanie nagrany na dysku twardym umieszczonym w rejestratorze. To wbrew pozorom dość częsta sytuacja. Powód? Nieprawidłowe dobranie pojemności dysku HDD do potrzeb i stopnia rozbudowania systemu. Po prostu pewnego dnia (lub nocy) może się okazać, że dyski jest już całkowicie zapełniony i nie pomieści kolejnych nagrań. Dlatego tak ważne jest optymalne dobranie pojemności dysku. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jakie wielkości dysków są aktualnie w ofercie?

Dyski twarde HDD bardzo w ostatnich latach „urosły”. Obecnie dobierając elementy systemu można zdecydować się na dysk o pojemności nawet 3TB, co w zupełności zaspokaja potrzeby domowego monitoringu. Absolutnym minimum jest natomiast dysk o pojemności 500GB. Mimo wszystko zalecamy wybieranie większych dysków, ponieważ w ich przypadku relacja ceny do pojemności jest najkorzystniejsza.

Oczywiście każdy dobry rejestrator ma możliwość podłączenia dysków szeregowo, czyli zastosowania kilku nośników. W najbardziej zaawansowanych urządzeniach można umieścić do 8 dysków HDD, co zaspokaja potrzeby nawet dużych monitorowanych obiektów (firmy, hurtownie, budynki wielorodzinne).

Co wpływa na ilość miejsca zajmowanego przez nagranie?

2 kluczowe elementy mające największy wpływ na to, jaka długość nagrania zmieści się na dysku lub dyskach. To:

  • Prędkość zapisu – w Polsce coraz częściej standardem staje się zapis na żywo w bardzo wysokiej prędkości 25 kl/s. Taki obraz wygląda w pełni naturalnie (w kinie oglądamy filmy o prędkości 24 kl/s), ale oczywiście zajmuje odpowiednio dużo miejsca. W praktyce dla zapewnienia rozsądnej pojemności nagrania i płynności obrazu, w zupełności wystarczy prędkość zapisu na poziomie 15 kl/s. Poniżej 10 kl/s obraz sprawia wrażenie zacinającego się.
  • Rozdzielczość kamer – im jest wyższa, tym lepsza jakość rejestrowanego obrazu, ale także większa „waga” nagrań. Jeśli zastosujemy kamery IP w rozdzielczości HD, to oczywiście dyski będą się zapełniać znacznie szybciej niż w przypadku kamer analogowych o niższej jakości obrazu.

Poza tym bardzo ważna jest jakość kompresji. Obecnie najczęściej stosuje się standard H.264, ale spotykane są także formaty MPEG czy MPEG4.

Nie zapominajmy też o najbardziej prozaicznym czynniku wpływającym na to, jak długie nagrania pomieszczą dyski w rejestratorze. Chodzi oczywiście o liczbę kamer wchodzących w skład systemu. Im jest ich więcej, tym szybciej zapełni się przestrzeń dyskowa.

Jaką pojemność dysków w takim razie wybrać?

Jeśli koszty nie stanowią problemu, zawsze zalecamy wybór nośników o jak największej pojemności i rejestratora, w którym można szeregowo umieścić kilka dysków. Jednak dobrze będzie też kierować się wskazówkami instalatora, który ma doświadczenie w doborze pojemności nośników do potrzeb konkretnego obiektu.

Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku 1 kamery IP rejestrującej obraz „live” w najwyższej jakości i w prędkości zapisu 25 kl/s, pojemność dysku o pojemności 1TB zostanie wyczerpana już po około 7-8 dniach! Rozwiązaniem jest więc albo zwiększenie liczby dysków, albo zmniejszenie jakości, albo... regularne usuwanie niepotrzebnych już nagrań.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.