Inteligentny dom – jakie funkcjonalności mogą się znaleźć w ramach systemu?

Data wpisu: 30.11.2015

Systemy wchodzące w skład inteligentnego domu można spotkać już w ogromnej liczbie budynków mieszkalnych. Nie jest to już fanaberia czy zbytek, ale odpowiedź na realne potrzeby ludzi. Mamy coraz mniej czasu, chcemy żyć coraz wygodniej, dlaczego więc mielibyśmy rezygnować z tego, co nam to zapewnia? Inteligentny dom jest bardzo obszernym pojęciem, dlatego chcemy Wam przedstawić podstawowe systemy, które się na nie składają. Być może nawet nie zdawaliście sobie sprawy, że de facto mieszkacie w inteligentnym domu.

Sterowanie ogrzewaniem

Bardzo przydatna funkcja, która przede wszystkim poprawia komfort cieplny w domu, a w dodatku pozwala nam sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeśli połączymy sterownik kotła z modułem umożliwiającym jego obsługę z poziomu smartfona czy tabletu, to zyskamy rewelacyjne narzędzie do zdalnego ustalania temperatury.

Po co nam to? Po to, aby dom w ciągu dnia nie był bez sensu ogrzewany do wysokich wartości – w końcu nie ma w nim domowników. Jednak np. godzinę przed naszym powrotem będziemy mogli zadać kotłowi pożądaną temperaturę i po przekroczeniu progu domu przywita nas przyjemne ciepło.

Sterowanie oświetleniem

Kolejna praktyczna funkcja, która pozwala sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Przyznajcie, jak często zdarza się Wam zostawić włączone światło w jakimś pomieszczeniu? Jest to normalne. Jeśli natomiast uruchomimy funkcję wyłączania wszystkich świateł o zadanej godzinie lub aktywujemy ją z poziomu smartfona, to już nigdy nie będziemy się tym martwić.

Sterowanie roletami

Wiele domów jest wyposażonych w rolety zewnętrzne, coraz częściej sterowane elektrycznie. Problem w tym, że zbyt często zapominamy, aby je opuścić. Wówczas będzie o tym za nas pamiętać nasz inteligentny dom. Rozwiązanie można zaprogramować w taki sposób, aby rolety automatycznie opuszczały się o zadanej godzinie lub natychmiast po uzbrojeniu systemu alarmowego.

Czujniki zwiększające bezpieczeństwo

Domownicy narażeni są na wiele niebezpieczeństw, takich jak: pożar, zalanie, włamanie. Można im przeciwdziałać za pomocą specjalnych czujników. Te podstawowe wykrywają ruch w pomieszczeniu i włączają uzbrojony alarm. Są jednak także przydatne czujniki wykrywające dym, wysoką temperaturę, czad i zalanie.

Obecność tych wszystkich urządzeń wymusza oczywiście skoncentrowanie ich działania w ramach jednego sterownika. To kolejny przykład wykorzystania idei inteligentnego domu. Po włączeniu się jednego z czujników właściciel natychmiast dostanie informację na komórkę i będzie wiedział, co tak naprawdę się stało – wówczas wezwie odpowiednie służby.

Jak sami widzicie „inteligentny dom” nie jest wcale jakimś abstrakcyjnym pojęciem, a jego elementy nie są zarezerwowane tylko dla bardzo bogatych ludzi i gadżeciarzy. Na co dzień większość z nas obcuje z funkcjonalnościami mogącymi wejść w skład kompleksowego systemu. To wcale nie oznacza, że musimy od razu inwestować sporo pieniędzy w skomputeryzowanie domu. Warto natomiast wybrać te elementy, które naprawdę nam się przydadzą, zwiększą komfort naszego życia i przede wszystkim – bezpieczeństwo.

 

 

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.