Idealny komputer do biura – podpowiadamy specyfikację

Data wpisu: 05.07.2016

Komputer do biura powinien być niezawodny, względnie tani w zakupie, oszczędny pod względem zużycia prądu, ale przede wszystkim wydajny w obsłudze typowych programów biurowych. Kierując się tymi zasadami można spokojnie zbudować bardzo porządną maszynę za kwotę dużo niższą niż cena przeciętnego laptopa. Wydajność biurowego peceta będzie natomiast nieporównywalnie większa. Podpowiadamy, jakie na jakie podzespoły warto postawić w rozsądnej kwocie.

Procesor

Do zastosowań biurowych w zupełności wystarczy 2-rdzeniowa jednostka o średnim taktowaniu, jak chociażby procesory serii Pentium od Intela czy Athlon od AMD. Nie ma sensu silić się na zakup procesorów klasy Intel Core, skoro i tak programy biurowe nie wykorzystają jego potencjału – efektem będzie tylko niepotrzebny wzrost zużycia prądu.

Nasz typ: Pentium G3260, Intel Core 2 DUO lub AMD Athlon X4 860K.

Uwaga

Jeśli w biurze są używane zaawansowane programy graficzne, które wykorzystują wiele wątków procesora, to powyższa rada nie będzie już obowiązywać. Wówczas lepiej zainteresować się właśnie serią Intel Core lub FX od AMD.

Karta graficzna

Jeśli komputer ma służyć jedynie do obsługi edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, ewentualnie odtwarzania filmów, dedykowana karta graficzna nie będzie do niczego potrzebna. Wystarczy układ wbudowany w procesor.

Jednak w przypadku obsługi programów graficznych wsparcie ze strony karty będzie jak najbardziej potrzebne.

Nasz typ: niskie modele kart graficznych AMD serii Radeon, np. R250 czy R260. Kosztują grosze, a poradzą sobie z obsługą programów graficznych. Starsze karty NVIDII nie mają często wsparcia producenta.

Płyta główna

Do biurowych zastosowań wystarczy tani model w standardzie microATX. Ważne jednak, aby płyta miała wyjście na przedni port USB 3.0 lub 3.1 oraz kilka portów USB z tyłu obudowy.

Nasz typ: tania i dobra płyta Gigabyte H81M-S2H.

Zasilacz

Z obsługą takiego zestawu bez trudu poradzi sobie zasilacz o mocy 350-400W. Nie ma sensu inwestować w mocniejszy zasilacz, chyba że w przyszłości planujemy rozbudowę komputera.

Nasz typ: każdy zasilacz o sprawności 80+.

Obudowa

Od niej też nie trzeba wymagać zbyt wiele – ważne, aby była lekka, wykonana z solidnej blachy i dobrze zabezpieczała wnętrze przed kurzem. Warto również zwrócić uwagę, czy obudowa ma gniazda w standardzie USB 3.0 z przodu, co znacznie ułatwia ich obsługę.

Nasz typ: SilentiumPC Regnum R1. Tania obudowa polskiego producenta, która w przedziale cenowym do 120 złotych nie ma większej konkurencji.

Akcesoria

Komputer do biura musi być wyposażony w napęd do odczytu nośników danych – w zupełności wystarczy tutaj tania nagrywarka DVD. Blue-Ray to byłaby przesada.

Nasz zestaw uzupełniają oczywiście myszka, klawiatura i monitor. Na co zwrócić uwagę wybierając te akcesoria? Podpowiemy już w kolejnym wpisie.

Koszt całego zestawu (bez monitora) nie powinien przekroczyć 1300 złotych. Za tę kwotę zyskujemy wydajny, niezawodny, nowoczesny i oszczędny komputer do biura, który w dodatku będzie można bez trudu rozbudować w przyszłości.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.