Dowiedz się, dlaczego Twoja firma powinna przejść na technologię SSD

Data wpisu: 02.11.2017

Napędy SSD nie są już technologiczną ciekawostką i coraz częściej pojawiają się nawet w komputerach domowych czy laptopach biznesowych. Obecność szybkiego dysku w obudowie komputera zwykle oznacza, że mamy do czynienia ze sprzętem wyższej jakości. Technologia SSD jest oczywiście masowo wykorzystywana do budowy potężnych magazynów danych. Jeśli więc w Twojej firmie nadal wykorzystuje się wyłącznie nośniki HDD, to najwyższy czas na zmiany. Przekonaj się, że warto.

Szybkość kompensuje wyższą cenę

Nie jest tajemnicą, że nośniki SSD są wyraźnie droższe niż HDD, co najlepiej widać w przeliczeniu kosztu jednego gigabajta. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku magazynów danych najważniejsza jest relacja ceny jednostkowej do oferowanej prędkości. Tutaj technologia SSD zostawia HDD daleko w tyle, oferują ponad 100 000 IOPS, podczas gdy dyski talerzowe o prędkości 7200 rpm tylko do 75 000 IOPS (maksymalnie do 100 000 IOPS).

Jakie to ma znaczenie dla Twojej firmy? Otóż musisz użyć mniejszej liczby napędów SSD, aby osiągnąć podobną prędkość zapisu i odczytu, a to bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów stałych. Jeśli zatem myślisz perspektywicznie, to zdecydowanie powinieneś inwestować w przejście na technologię SSD.

Niezawodność w cenie

Bezpieczeństwo danych, które gromadzisz na firmowym serwerze i dyskach podręcznych jest najważniejsze. Jeśli utracisz do nich dostęp, to możesz traktować to w kategoriach małej katastrofy. W tym kontekście znów technologia SSD dystansuje HDD, choć mit głosi, że to właśnie dyski talerzowe są pewniejsze.

Jak sama nazwa wskazuje, w dysku talerzowym znajdują się ruchome elementy, które z czasem po prostu się zużywają. W przypadku technologii SSD nic takiego nie ma miejsca, ponieważ jest to pamięć typu flash, której ryzyko awarii jest czysto iluzoryczne. Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć dyski SSD, które wykazują się wytrzymałością do 2 petabajtów zapisu danych, czyli wartości, która w małej firmie nastąpi dopiero po wielu latach użytkowania serwera.

Tańsza eksploatacja

Ponieważ technologia SSD jest o wiele wydajniejsza niż HDD, to cała infrastruktura IT w Twojej firmie nie będzie aż tak obciążona w celu obsługi aplikacji czy korzystania z udostępnianych danych. Co to oznacza? Brak konieczności stosowania drogich i zaawansowanych systemów chłodzenia, a także niższy koszt eksploatacji dzięki mniejszemu zużyciu energii.

Właśnie dlatego – wbrew różnym opiniom na ten temat – technologia SSD nie jest zarezerwowana tylko dla korporacji i potężnych magazynów danych, ale także dla małych i średnich firm. Nie ma sensu zamykać się na nowoczesność i trwać przy rozwiązaniach, które powoli odchodzą do lamusa. Przytoczone przez nas argumenty powinny Cię do tego przekonać.

Chcesz przejść na technologię SSD w swojej firmie? Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci korzystną ofertę.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.