Niedawno dostaliśmy zapytanie od jednego z klientów, który zastanawiał się, dlaczego jego komputer stacjonarny podczas pracy wydaje bardzo głośne dźwięki i co można z tym ewentualnie zrobić. Oczywiście bez dokładnej diagnostyki trudno tutaj o fachową poradę, jednak z naszego doświadczenia wynika, że w takich przypadkach należy się skupić na kilku najbardziej prawdopodobnych tropach. Głośna praca komputera nie tylko znacznie obniża komfort jego użytkowania, ale może także świadczyć o zbliżającej się usterce.
Zbyt wysoka temperatura procesora
Większość użytkowników nie monitoruje na bieżąco temperatury pracy procesora (są do tego specjalne programy). Odnotowują jednak bardzo dokuczliwy hałas, który generuje wentylator, nazywany potocznie coolerem. W przypadku normalnego użytkowania wentylator powinien pracować na minimalnych obrotach i nie generować hałasu. Jeśli jest inaczej, to trzeba sprawdzić przyczynę.
Ten problem nagminnie pojawia się w laptopach i najczęściej wynika z nieprawidłowego użytkowania komputera. Jeśli właściciel często trzyma sprzęt na kolanach, zasłania kratki wentylacyjne, to temperatura w obudowie znacząco rośnie. Wówczas wentylator będzie się uruchamiać niemal bez przerwy i oczywiście generować hałas. Rada? Stosuj podkładkę chłodzącą, nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i oddaj komputer do czyszczenia – prawdopodobnie w środku zebrało się już sporo kurzu.
W przypadku komputerów stacjonarnych głośna praca coolera procesora wynika najczęściej z jego niskiej jakości. Wentylator dołączony do CPU (tzw. boxowy) nie jest najwyższych lotów i prawie zawsze jest bardzo głośny. W takiej sytuacji warto zainwestować w nowy cooler, o znacznie większej wydajności, który będzie cichy nawet na bardzo wysokich obrotach.
Pewnym rozwiązaniem, szczególnie często stosowanym w laptopach, jest systemowe ograniczenie prędkości obrotowej wentylatora. Nie polecamy tego jednak, ponieważ może dojść do sytuacji, w której procesor będzie notorycznie przegrzewany, a to znacznie skróci jego żywotność.
Zbyt słaby zasilacz
Zasilacz ma wbudowany wentylator, który także może być źródłem hałasu – szczególnie w komputerach stacjonarnych. Nie jest to sytuacja normalna i jeśli zasilacz rzeczywiście pracuje bardzo głośno, to niemal na pewno jest on zbyt słaby do obsłużenia całego zestawu komputerowego.
W takiej sytuacji należy wymienić zasilacz na większy, np. 400-500 watowy. Będzie ciszej, a ponadto dzięki temu użytkownik zyska pole do ewentualnej rozbudowy komputera o chociażby wydajną kartę graficzną.
Karta graficzna
Jeśli komputer posiada zewnętrzną kartę graficzną, to ona także jest wyposażona we własny system chłodzenia. Niereferencyjne GPU (sygnowane logo różnych producentów) znacznie różnią się między sobą kulturą pracy. Głośny wentylator może więc być wynikiem zjawiska TTTM – ten typ tak ma.
Jeśli jednak podczas załączania się wentylatora karty graficznej słychać wyraźne piski, oznacza to, że na wykończeniu są już cewki. Należy je wymienić w serwisie, a jeśli karta jest już bardzo leciwa, można pomyśleć o jej wymianie.
Dysk twardy
Dyski HDD, czyli wciąż najczęściej spotykane w zestawach komputerowych, nie grzeszą kulturą pracy i same są źródłem hałasu. Wynika to z ich konstrukcji bazującej na obracającym się z dużą prędkością talerzu. Nie ma to żadnej rady – można jedynie pomyśleć o zamianie dysku HDD na SSD, który jest bardzo cichy i szybki, ale także znacznie droższy od klasycznego „twardziela”.
Jak widzisz potencjalnych przyczyn głośnej pracy komputera jest całkiem sporo. Zamiast zgadywać, lepiej oddaj sprzęt do profesjonalnego serwisu i zleć inspekcję. Jeśli hałas bardzo Ci przeszkadza, przygotuj się na pewne wydatki (nowy cooler, wymiana karty graficznej).
Nie bagatelizuj też zbyt często uruchamiającego się wentylatora procesora – świadczy to o jego przegrzewaniu, co może mieć przykre konsekwencje.