Darmowe oprogramowanie w firmie – czy to dobry pomysł?

Data wpisu: 08.02.2017

Oprogramowanie jest drogie. To dedykowane zastosowaniom biznesowym jest bardzo drogie. To specjalistyczne jest niebotycznie drogie. Jest jednak także oprogramowanie darmowe, którego można używać w firmie zgodnie z prawem licencyjnym. Teoretycznie – złoty interes. Praktyka może być jednak znacznie mniej optymistyczna. Czy zatem darmowe oprogramowanie w firmie jest dobrym pomysłem?

System operacyjny

Jedyną alternatywą dla Windowsa lub Mac OS jest Linux, czyli darmowy system operacyjny typu Open Source. Korzystanie z Linuxa jest bardzo przyjemne i intuicyjne, ale początkowo może być problematyczne dla osoby, która jest przyzwyczajona do rozwiązań z Windowsa.

Z Linuxem jest jeden problem. Oficjalnie wspiera go niewielu wydawców, dlatego nigdy do końca nie wiadomo, czy dany program, który jest niezbędny w firmie, w ogóle będzie działać pod tym systemem operacyjnym. To spore ryzyko.

Pakiet biurowy

Office od Microsoftu to drogie narzędzie, szczególnie dla firm, które muszą kupić licencje na kilka komputerów. Nic dziwnego, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się darmowe pakiety biurowe. Jest w czym wybierać i wcale nie trzeba obawiać się o wiele gorszej funkcjonalności. Problemy mogą wystąpić jedynie w sytuacji, gdy kontrahenci będą korzystać z pakietu Office, który nie obsługuje niektórych formatów zapisu z konkurencyjnych rozwiązań.

Rada

Open Office to praktycznie martwy pakiet, który nie jest od dawna wspierany, co powoli zaczyna dawać się we znaki użytkownikom. Jedyną sensowną alternatywą dla Office jest więc Libre Office.

Oprogramowanie antywirusowe

Na blogu poświęciliśmy już miejsce bezpłatnym programom antywirusowym. Nie są one wcale złe, o ile ich licencje pozwalają na użytkowanie programu w firmie. Jednak kwestie bezpieczeństwa danych są dziś na tyle ważne, że wydatek rzędu 100-150 złotych za roczną licencję naprawdę porządnego antywirusa, wydaje się być mikroskopijną inwestycją.

Oprogramowanie specjalistyczne

Tutaj nie ma się za bardzo nad czym zastanawiać. Wszelkie programy, które służą usprawnieniu pracy w firmie – np. programy do kosztorysowania, fakturowania, obsługi magazynu itd. - powinny być idealnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Obecnie najpopularniejsze i najbardziej opłacalne jest korzystanie z zaawansowanych systemów ERP, które są dostarczane przez zewnętrzne firmy i mogą być praktycznie dowolnie konfigurowane czy rozbudowywane o nowe funkcjonalności. Bezpłatne programy na dłuższą metę okazują się niewystarczające.

Darmowe oprogramowanie w firmie może więc być całkiem niezłym rozwiązaniem, ale na dłuższą metę i tak nie da się całkowicie zrezygnować z płatnych narzędzi, które są po prostu lepsze i przede wszystkim mają wsparcie ze strony wydawców.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.