Darmowe oprogramowanie komputerowe w firmie – przeczytaj, zanim zainstalujesz!

Data wpisu: 16.09.2016

Każda firma musi korzystać z oprogramowania, które jest niezbędne do pracy i obsługi komputerów. System operacyjny, programy graficzne, pakiet biurowy, oprogramowanie antywirusowe – to podstawa. Problem w tym, że programy dedykowane do użytku komercyjnego (a więc dla firm) są zwykle bardzo drogie. Nie każde przedsiębiorstwo stać, aby wydać kilka tysięcy złotych na jego jednorazowy zakup. Co wtedy? Pojawia się pokusa, by zainstalować darmowe oprogramowanie komputerowe. To dobry pomysł, o ile firma działa zgodnie z prawem licencyjnym. Przeczytaj ten poradnik i nie ściągnij na siebie kłopotów.

Sprawdź licencję

Każde, nawet darmowe oprogramowanie komputerowe, jest objęte licencją wydawcą. Należy się z nią zapoznać, bo często jest tak, że bezpłatne korzystanie przysługuje wyłącznie użytkownikom domowym. Firma natomiast, choćby jednoosobowa, wykorzystuje oprogramowanie w celach komercyjnych.

Dlatego tak ważne jest, aby przed zainstalowaniem jakiegokolwiek programu na komputerze firmowym dokładnie sprawdzić rodzaj licencji. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Freeware – autor oprogramowania udostępnia je bezpłatnie bez podawania kodu źródłowego. Jednocześnie wydawca może zastrzec zakres wykorzystania programu np. tylko w użytku domowym. Jeśli tak jest, a Ty zainstalujesz oprogramowanie na komputerze firmowym, to naruszysz prawo autorskie, co w przypadku kontroli może się skończyć karą finansową.
  • Open Source – najszerszy typ licencji, który umożliwia kopiowanie i dowolne wykorzystanie oprogramowania, jego kodu wynikowego i źródłowego wraz z modyfikacjami. Dzięki temu programy na licencji open source są stale udoskonalane przez użytkowników. Zdecydowana większość tego typu programów jest udostępniona do użytku komercyjnego. Przykład to bardzo popularne pakiety biurowe OpenOffice czy LibreOffice.
  • Shareware – licencja umożliwiająca darmowe wykorzystanie programu przez określony czas, np. 30 dni. Daje to szansę przetestowania programu i przekonania się, czy warto kupić jego pełną wersję.

Darmowe oprogramowanie komputerowe w firmie – co można polecić?

Jest wiele ciekawych programów, które można zupełnie za darmo wykorzystywać w firmie. Ich jakość stale się poprawia, co sprawia, że oprogramowanie na bezpłatnej licencji może być realną alternatywą dla płatnych pakietów.

Zebraliśmy przykłady najciekawszych programów, które wykorzystasz w swojej firmie nie płacąc za nie ani złotówki:

  • OpenOffice/LibreOffice – bardzo popularne pakiety biurowe, które z powodzeniem mogą zastąpić drogi produkt Microsoftu, czyli MS Office. Oferują zbliżoną funkcjonalność i w większości zastosowań będą absolutnie wystarczające.
  • COMODO Antywirus – pakiet antywirusowy, który jest udostępniony do darmowego użytku komercyjnego. Program cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników, może zastąpić płatne oprogramowanie typu Kaspersky czy NOD32.
  • Gimp – przyjemny program do tworzenia i obróbki grafiki o sporych możliwościach. W zastosowaniach profesjonalnych nie zastąpi np. Photoshopa, ale jeśli projektowanie grafiki nie jest głównym zajęciem Twojej firmy, to Gimp w zupełności wystarczy.
  • 7zip – świetny program do kompresowania dużych plików, który bez problemu zastąpi np. WinRAR. Wielu użytkowników nie wie, że ten drugi w wersji bezpłatnej nie może być wykorzystywany w firmie.

Czytanie licencji nie jest niczym przyjemnym, ale naprawdę warto poświęcić na to trochę czasu. Pozwoli to uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych i finansowych. Szczególnie, że dzięki darmowemu oprogramowaniu zaoszczędzisz naprawdę dużo pieniędzy, oczywiście pod warunkiem, że możliwości danego programu są dla Ciebie wystarczające.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.