Czy warto przenieść biznes do chmury? Nie ma się czego bać!

Data wpisu: 17.05.2018

Jako przedsiębiorca pewnie wielokrotnie zastanawiałeś się, co zrobić, aby usprawnić przepływ dokumentów wewnątrz firmy. Masz już dość sytuacji, w których jakiś ważny kawałek papieru ginie w stosach makulatury, a pracownicy marnują mnóstwo czasu na wymianę informacji za pośrednictwem maili i telefonów. To wyraźny znak, że w Twoim przedsiębiorstwie przyszedł na czas na rewolucję chmurową. Spokojnie, to tylko tak groźnie brzmi. W praktyce przeniesienie biznesu do chmury nie jest aż takie trudne, a przynosi ogromne korzyści.

Wszystko pod ręką, nawet poza biurem

Największym atutem technologii chmurowej jest to, że umożliwia ona zachowanie dostępu do firmowych danych czy dokumentacji z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy być online, aby móc szybko sprawdzić, czy pracownicy zrealizowali powierzony im projekt.

Przeniesienie biznesu do chmury jest szczególnie korzystne dla firm wieloosobowych, w których pracownicy pracują wspólnie nad danymi projektami. Zmiana wprowadzona w dokumencie przez Jana Kowalskiego będzie natychmiast widoczna przez Annę Nowak i odwrotnie. To przyspiesza pracę i eliminuje nieporozumienia.

Na pewno zdarzyło Ci się musieć wrócić do firmy, by wysłać jakiś ważny plik do klienta. Gdybyś umieścił go w chmurze, nie miałbyś tego problemu, ponieważ mógłbyś to zrobić zdalnie. To tylko kilka przykładów wykorzystania technologii chmurowej w firmie: zarówno małej, jak i o strukturze korporacyjnej.

Proste i darmowe narzędzia

Przejście na technologię chmurową wcale nie musi być kosztowne. W praktyce każdy przedsiębiorca ma do dyspozycji ogólnodostępne narzędzia, wśród których najpopularniejsze są:

  • Dysk Google
  • Dropbox
  • One Drive

Aby móc je wykorzystać w celach komercyjnych i zyskać dużą ilość miejsca, oczywiście trzeba wykupić odpowiedni pakiet. Do prostych zastosowań wystarczą jednak wersje podstawowe. Na przykład One Drive jest udostępniany każdemu posiadaczowi pakietu Office lub użytkownikowi poczty Outlook. Najważniejsze jest natomiast zaimplementowanie wybranego rozwiązania w firmie i przeszkolenie pracowników z jego obsługi.

Jeśli potrzebujesz rozwiązania skrojonego na miarę swojego biznesu, to tutaj będzie Cię już czekać poważniejsza inwestycja. Istnieje możliwość stworzenia indywidualnej chmury dla przedsiębiorstwa w oparciu o np. wewnętrzny serwer.

Co z bezpieczeństwem?

To najczęściej zadawane pytanie, na które jest prosta odpowiedź: bezpieczeństwo danych zgromadzonych w chmurze zależy wyłącznie od klasy danego rozwiązania oraz stosowania się do podstawowych zasad zdrowego rozsądku (częsta zmiana hasła, nieudostępnianie danych dostępowych niepowołanym osobom, dobry program antywirusowy etc.). W praktyce znacznie większe zagrożenie dla firmowych danych niesie przechowywanie ich w formie papierowej w biurze lub wyłącznie na komputerach. Wystarczy pożar czy awaria wewnętrznej sieci, by doszło do nieodwracalnej utraty plików. Pod tym względem chmura jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.