Chcesz wykonać aktualizację do Windows 10? Uważaj! 5 rzeczy, które mogą pójść nie tak

Data wpisu: 06.05.2016

Masz komputer pracujący pod Windowsem 8.1. Na pewno więc bez przerwy jesteś atakowany sugestiami, aby dokonać zupełnie darmowej aktualizacji systemu do Windows 10. W końcu zastanawiasz się, czy to na pewno dobry pomysł. Naczytałeś się przecież, że najnowsza wersja Windowsa to totalna kaszana – w wielu aspektach nie sposób się też z takimi opiniami nie zgodzić. Jeśli mimo wszystko chcesz podjąć ryzyko, najpierw przeczytaj nasz poradnik. Wskazujemy 5 rzeczy, które mogą pójść nie tak, jak sobie to wyobrażasz.

  1. System nie działa – to może się zdarzyć. Po prostu po przeprowadzeniu aktualizacji system nie chce „wstać”, zawiesza się, a na ekranie widzimy tylko czarne tło. Co poszło nie tak? Najprawdopodobniej doszło do jakiegoś błędu w trakcie aktualizacji, który mógł być spowodowany np. przez wirus lub awarię dysku. Jeśli nie masz starego systemu na nośniku zewnętrznym (dysku recovery), to niestety Twój komputer będzie czekać wizyta w serwisie.
  2. Nie działają niektóre programy – najczęściej dotyczy to oprogramowania graficznego, programów do odtwarzania filmów etc. Powód jest prozaiczny – nie posiadają one sterowników, które byłyby kompatybilne z nowym systemem operacyjnym. Dlatego jeszcze przed aktualizacją upewnij się, że Twoje oprogramowanie będzie zgodne z Windows 10.
  3. Nie działają programy Microsoftu – czyli np. pakiet Office. Powodem najczęściej jest to, że nie nabyłeś ich legalnie. Niezarejestrowana licencja zostanie zignorowana przez nowy system operacyjny, co spowoduje, że żaden nielegalny program Microsoftu nie będzie pracować pod Windowsem 10. Przed aktualizacją upewnij się więc, że korzystasz z legalnego, zarejestrowanego oprogramowania.
  4. Nie działają urządzenia peryferyjne – czyli np. drukarka. To klasyczny problem po aktualizacji do Windows 10, przed którym bardzo Cię przestrzegamy. Jeśli po zaktualizowaniu systemu nie możesz drukować czy skanować (komputer „nie widzi” urządzenia), to na 100% wina leży po stronie sterowników. Uwaga! Nie każdy sprzęt kupiony np. 5 lat temu otrzymuje wsparcie producenta i może się zdarzyć, że zwyczajnie nie znajdziesz aktualnych sterowników pod Windows 10.
  5. Nowy system Ci się nie podoba – w pełni to rozumiemy, bo faktycznie Windows 10 nie został zaprojektowany stricte z myślą o użytkownikach desktopowych. Jeśli nie masz momitora dotykowego, to praca z tym systemem może się dla Ciebie okazać mordęgą. Co wtedy? Masz jeszcze szansę, aby wrócić do poprzedniej wersji Windowsa. Microsoft daje na to 30 dni. Wystarczy w ustawieniach znaleźć opcję „Odzyskiwanie”. Instrukcję znajdziesz w sieci.

Zdecydowanej większości tych problemów można uniknąć zlecając przeprowadzenie aktualizacji profesjonalnemu serwisowi komputerowemu. Niestety, Microsoft mydli swoim klientom oczy przekonując ich, że aktualizacja jest szybka, łatwa i przyjemna, a problemy nie istnieją. Owszem, istnieją, o czym świadczy powyższy poradnik.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.