Chcesz otworzyć biuro coworkingowe? Sprawdź, jaka infrastruktura będzie w nim niezbędna

Data wpisu: 23.02.2018

Coworking to bardzo popularny model wynajmu przestrzeni biurowej. W Polsce działają setki tysięcy drobnych przedsiębiorców, często samozatrudnionych, którzy nie potrzebują przepastnego biura, ale jednocześnie nie mogą lub nie potrafią pracować w domu. Dla nich idealnym rozwiązaniem jest opcja tzw. wynajęcia biurka w przestrzeni wspólnej. Biuro coworkingowe może być świetnym sposobem na biznes, np. dla właściciela sporego mieszkania. Zanim jednak zaoferujesz wynajem firmom, musisz przygotować lokal do specyficznych wymagań coworkingu. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednią infrastrukturę, nie tylko IT.

Szybki Internet to podstawa

Najlepiej będzie, jeśli od razu zainwestujesz w infrastrukturę światłowodową. Internet „po kablu” jest jednak najszybszy (przynajmniej w polskich warunkach) i najbardziej stabilny, a bez tego nie może dziś funkcjonować praktycznie żadna firma. Potencjalnych najemców zawsze w pierwszej kolejności będzie interesować szybkość Internetu.

Jeśli lokal nie ma dostępu do światłowodu, niezbędne będzie skorzystanie z opcji Internetu mobilnego. Wybierz dostawcę, który zagwarantuje najlepsze parametry. Koniecznie trzeba też zainwestować w odpowiednio wydajny router do rozdzielania sieci pomiędzy kilka czy kilkanaście urządzeń. Zapomnij o urządzeniach z marketu – nie dają rady i będą wyłącznie źródłem irytacji najemców.

Instalacja elektryczna

Prąd jest? To jednak za mało. Twoi najemcy oczekują, że będą mogli bezpiecznie podłączyć swoje komputery do sieci. Jeśli instalacja jest przestarzała i źle zabezpieczona, to notorycznie będzie dochodzić do przeciążenia, co oznacza awarie, skoki napięcia i słuszne pretensje najemców. W starym lokalu prawdopodobnie trzeba więc będzie przeprowadzić zaawansowany remont instalacji, z wykonaniem dodatkowych gniazdek i rozciągnięciem instalacji LAN.

Instalacja alarmowa i monitoring

Bez tego ani rusz. Część najemców z pewnością będzie zostawiać w biurze cenne przedmioty, np. drukarkę czy monitor. Musisz więc zapewnić im wysoki poziom bezpieczeństwa. Dobra instalacja alarmowa jest pierwszym krokiem. Warto połączyć ją z systemem dostępu do biura, dzięki czemu najemcy dysponując jednym pilotem będą mogli swobodnie wchodzić do lokalu o każdej porze.

Monitoring wcale nie jest przesadą, a w przypadku biura coworkingowego jest wręcz niezbędny. Pamiętaj, że dostęp do lokalu będzie mieć wiele osób, które się nie znają. Dzięki monitoringowi znacznie ograniczysz ryzyko kradzieży czy aktów wandalizmu.

Infrastruktura IT w biurze coworkingowym nie musi więc być przesadnie skomplikowana. Nie potrzebujesz serwerowni (bo najemcy i tak korzystają z technologii chmurowej oraz komputerów przenośnych), w ostateczności można także zrezygnować z światłowodu. Kluczowa jest jednak stabilność i dobra prędkość Internetu, wydajność instalacji elektrycznej oraz bezpieczeństwo gwarantowane przez instalację monitoringu i alarmową.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy