Chcesz, aby Twoja drukarka pracowała bezawaryjnie przez dłuższy czas? Stosuj się do tych 5 rad

Data wpisu: 12.12.2015

Jest taka teoria, według której każda drukarka musi się trwale zepsuć po wydrukowaniu 2500 stron. Podobno producenci umieszczają w swoich maszynach specjalny chip, który powoduje awarię właśnie po przekroczeniu tego przebiegu. Trudno uznać to za prawdę objawioną, bo znamy wiele przykładów drukarek, które działają bez przeszkód i po zadrukowaniu dużo większej liczby stron. Generalnie jednak sprzęt ten dość często się psuje, a my go później naprawiamy.

Pewnie nie raz zastanawialiście się, co można zrobić, aby drukarka pracowała bezawaryjnie przez dłuższy czas. Najlepiej jest po prostu stosować się do tych 5 rad – nie jednej z nich, do wszystkich.

  1. Używaj drukarki – tak, drukarki bardzo często psują się od nieużywania. W przypadku tych atramentowych normą jest wysychanie tuszy. Generalnie jednak każda drukarka, która nie jest używana przynajmniej raz w miesiącu, cierpi na typowe problemy, do których należą: słaba lub bardzo słaba jakość druku, głośna praca oraz uszkodzenie głowicy. Dlatego choć raz w miesiącu zadbaj o to, aby drukarka zadrukowała co najmniej 10 stron.
  2. Nie skąp na tusze – mamy na myśli te najtańsze. Jednak nie chodzi tylko o tusze do drukarek atramentowych, ale także tonery do laserowych. Kupno najtańszych możliwych materiałów eksploatacyjnych na Allegro nie dość, że kończy się koniecznością ich ciągłego dokupywania, to jeszcze wiąże się z możliwym uszkodzeniem drukarki. Jeśli nie chcesz wybierać produktów oryginalnych (często można trafić na świetne promocje), to przynajmniej kupuj zamienniki znanych producentów.
  3. Dbaj o czystość sprzętu – drukarka powinna być regularnie czyszczona z zewnątrz, przynajmniej raz do roku także wewnątrz. Tę ostatnią czynność najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi, szczególnie w okresie gwarancji. Pamiętaj o częstym odkurzaniu drukarki, aby nie dopuścić do dostawania się kurzu do wnętrza sprzętu. Tę zasadę ze zdwojoną siłą powinni wdrożyć właściciele urządzeń wielofunkcyjnych, które są dużo bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane brudem.
  4. Zawsze wyłączaj drukarkę, jeśli ma pozostać nieużywana przez dłuższy czas – o tym się bardzo często zapomina, szczególnie w biurach. Sprzęt stoi więc non stop w trybie czuwania, co jest dla niego z oczywistych względów niekorzystne. Nie wspominając już o niepotrzebnym zużyciu prądu. Wyłączanie drukarek np. na noc jest koniecznością szczególnie w przypadku drukarek atramentowych – po naciśnięciu przełącznika głowica ustawia się bowiem w pozycji zasłaniającej dysze i nie dopuszcza do wysuszenia tuszu.
  5. Nie przenoś drukarki z miejsca na miejsce – drukarkom bardzo szkodzi to, gdy nie są postawione zgodnie z instrukcją producenta. Tak, zdarza się jeszcze, że ktoś np. ustawi sprzęt do góry nogami, a później dziwi się, że tusz rozlał się po drukarce. Są to sytuacje ekstremalne. Dużo częściej jest tak, że drukarka wędruje w ciasny kąt, co uniemożliwia swobodny przepływ powietrza i chłodzenie podzespołów. Najlepiej jest więc umieścić sprzęt na biurku lub – jeśli mamy do czynienia z dużą drukarką – postawić go w łatwo dostępnym miejscu. Jak już tam stanie, to niech stoi – nie przestawiamy, nie kopiemy, nie siadamy, nie... no sam wiesz, co tam jeszcze się z drukarkami robi.

Nowoczesne drukarki, szczególnie te renomowanych producentów, są wytrzymałym sprzętem, który nie powinien sprawiać problemów przez długi czas po zakupie. Jeśli dzieje się inaczej, wówczas lepiej jest od razu wezwać porządny serwis, który prawidłowo zdiagnozuje problem, usunie go i przy okazji podda drukarkę przeglądowi.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy