Budowa sieci komputerowej w remontowanym biurze: jakich błędów trzeba unikać?

Data wpisu: 19.11.2019

Remont biura to niemały koszt, zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o sporej powierzchni użytkowej przeznaczonej dla kilku czy kilkunastu pracowników. Obecnie kluczowym elementem wyposażenia praktycznie każdego biura jest sieć komputerowa, na którą składają się instalacje prądowe i internetowe. Od ich prawidłowego działania i bezawaryjności zależy komfort oraz efektywność pracy firmy, stąd nie ma tutaj miejsca na przypadek, działania pozorowane i amatorszczyznę. Teoria sobie, a życie niestety sobie. Z doświadczenia wiemy, że przedsiębiorcy popełniają masę błędów na etapie budowy sieci komputerowej w biurze. Których trzeba się szczególnie wystrzegać?

Brak projektu

To błąd, który powtarza się w co najmniej co drugim biurze, w którym wprowadzamy poprawki lub przebudowujemy istniejące sieci komputerowe. Mogłoby się wydawać, że wykonanie projekt instalacji prądowych i internetowych jest grubą przesadą – w końcu to „tylko kilka kabelków”, a w razie czego zawsze można postawić router i mieć Wi-Fi w pomieszczeniach, do których nie doprowadzono sieci LAN.

Pytanie tylko, czy budujemy sieć komputerową po to, aby ułatwiała nam ona pracę, czy tylko tak dla zasady? Jeśli celem jest zagwarantowanie sobie komfortu i niezawodności tych kluczowych instalacji, to projekt jest absolutnie niezbędny.

Oszczędzanie na materiale i robociźnie

Mamy tutaj na myśli sytuacje, w których właściciel czy najemca remontowanego biura próbuje oszczędzać dosłownie na wszystkim, włącznie z jakością montażu poszczególnych elementów instalacji. Wizytowaliśmy już biura, w których tzw. skrętki były dosłownie rzucone na podłodze lub poukrywane pod wykładziną, bo ktoś „zapomniał” ułożyć je w ścianie. To nie tylko problem estetyczny, ale też czysto funkcjonalny.

Kable i inne elementy sieci komputerowej, które są na widoku, mogą zostać łatwo uszkodzone – wystarczy, że pracownik zbyt energicznie odsunie się z krzesłem od biurka, by doszło do przerwania kabla (kółkami krzesła) i np. braku Internetu w całym biurze.

Ograniczanie się

Ten błąd zwykle wynika z braku projektu instalacji. Chodzi tutaj o to, że przedsiębiorcy na etapie budowy sieci komputerowej nie zawsze biorą pod uwagę opcję jej późniejszej rozbudowy. W efekcie wszystkie instalacje są robione „na styk” i gdy tylko w biurze przybędzie jedno dodatkowe stanowisko, zaczyna się kombinowanie. Zawsze więc lepiej jest przewidzieć takie sytuacje i relatywnie niewysokim kosztem przygotować sieć komputerową w taki sposób, aby nie było w przyszłości problemu z jej rozbudową.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.