Alarm czy monitoring? Co wybrać przy ograniczonym budżecie?

Data wpisu: 14.03.2019

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zabezpieczenie domu czy siedziby firmy jest kwestią zdrowego rozsądku. Można to zrobić na kilka sposobów, ale większość właścicieli rozważa tylko dwie opcje: alarm lub monitoring. Najlepiej byłoby oczywiście połączyć oba systemy, jednak jeśli nie pozwala na to budżet, trzeba się na coś zdecydować. Które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie? Nasz poradnik powinien ułatwić Ci wybór.

System alarmowy: gdy chcesz się czuć bezpiecznie

Alarm to bez wątpienia najbardziej optymalne rozwiązanie dla osób, którym zależy na podstawowej ochronie dobytku prywatnego lub firmowego. Dobry system alarmowy skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy, ale oczywiście nie daje gwarancji, że nie dojdzie do włamania. Tutaj jednak działa efekt psychologiczny: z doświadczenia wiemy, że właściciele, którzy zainwestowali w porządny alarm, czują się po prostu bezpieczniej. Zwłaszcza, jeśli system jest połączony z centrum powiadamiania agencji ochrony.

Załączenie alarmu daje poczucie psychicznego komfortu. Właściciel wie, że w razie próby włamania system od razu go o tym powiadomi, a wyjąca syrena może też przestraszyć włamywaczy i utrudnić im „robotę” – dzięki temu straty będą mniejsze.

Niewątpliwą zaletą alarmu jest również to, że jego obecność jest brana pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas obliczania wysokości składki.

Wady? Alarm, jak każde urządzenie elektroniczne, może płatać figle i np. włączać się bez potrzeby. Nie uchroni nas również przed drobnymi kradzieżami, które są sprawką np. członków rodziny czy tym bardziej pracowników/klientów odwiedzających biuro.

Monitoring: skuteczny „bat” na drobnych złodziejaszków

Jeszcze do niedawna inwestycja w system monitoringu była poza zasięgiem przeciętnej polskiej rodziny. Na szczęście czasy się zmieniły i dziś można mieć naprawdę porządny zestaw kamer z rejestratorem w cenie solidnego systemu alarmowego. To daje do myślenia coraz większej grupie inwestorów, którzy rozważają, czy wybrać alarm czy może monitoring.

System monitoringu na pewno jest skuteczniejszym „odstraszaczem” na profesjonalnych włamywaczy oraz drobnych złodziejaszków, którzy np. plądrują ogródki, szopy i garaże. Wystarczy umieścić informację o objęciu terenu monitoringiem, by znacząco zmniejszyć ryzyko takich nieprzyjemnych przygód.

Ponadto system monitoringu to zdecydowanie najlepsza opcja dla właścicieli firm. Kamery mogą rejestrować to, co dzieje się na terenie zakładu, tym samym ograniczając prawdopodobieństwo drobnych kradzieży, których autorami często są niestety sami pracownicy.

Nie zapominajmy również, że zapis z monitoringu może bardzo ułatwić namierzenie sprawców włamania, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy zależy nam na odzyskaniu np. rodzinnych pamiątek czy cennych danych zapisanych na skradzionym komputerze.

Podsumowując: zarówno alarm, jak i monitoring, dają poczucie bezpieczeństwa, ale robią to w inny sposób. Jeśli rzeczywiście inwestor nie może zwiększyć budżetu, to w przypadku prywatnego domu rekomendujemy postawić na system alarmowy. Do firmy lepszym wyborem będzie monitoring.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy