Nie ma sensu się łudzić. Każdy komputer przenośny (stacjonarny też) prędzej czy później ulegnie awarii. Pytanie, kiedy to nastąpi? Tu duże znaczenie ma prawidłowe i odpowiedzialne użytkowanie laptopa przez właściciela. Nasze doświadczenie pokazuje bowiem, że gros awarii wynika bezpośrednio z zaniedbań użytkowników. Przygotowaliśmy dla Was poradnik i wymieniamy 5 sposobów na przedłużenie żywotności laptopa. Zapraszamy.
- Pamiętaj o regularnym serwisie – laptop to sprzęt, który wymaga, aby co jakiś czas poddać go procedurze serwisowej. Wynika to z dość skomplikowanej konstrukcji, a przede wszystkim obecności nowoczesnego i niestety kapryśnego oprogramowania. Jeśli znasz się na technologiach IT – świetnie, poradzisz sobie samodzielnie. Skoro jednak czytasz ten poradnik oznacza to, że powinieneś skorzystać z pomocy fachowców. Serwis laptopa warto przeprowadzić przynajmniej raz w roku – nie trwa to długo, kosztuje niewiele, a daje dużą szansę na to, że w gruncie rzeczy kosztowny sprzęt posłuży przez lata.
- Nie bagatelizuj chłodzenia – ogromna część awarii laptopów ma ścisły związek z ich nieprawidłowym użytkowaniem – na szczycie listy takich zaniedbań jest właśnie bagatelizowanie, jak ważne dla komputera jest wydajne chłodzenie. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, jak najrzadziej pracuj z laptopem na kolanach, a jeśli nie masz innego wyjścia stosuj podkładkę chłodzącą. Co jakiś czas oddaj też komputer do czyszczenia – kurz i brud skutecznie blokują układ chłodzenia.
- Przeprowadzaj aktualizację systemu – najnowsze wersje systemu Windows są jakie są, ale skoro Twój komputer jest już pod władaniem popularnej „Windy”, to musisz stosować się do procedury regularnego aktualizowania systemu. Jeśli Twój komputer nagle zwolnił, długo się włącza lub wyłącza, istnieje szansa, że pomoże właśnie przeprowadzanie aktualizacji (której wykonania zaniechałeś). Pamiętaj, że zaktualizowana wersja systemu jest lepiej chroniona przed złośliwym oprogramowaniem z sieci.
- Zainstaluj dobry program antywirusowy – mnóstwo problemów związanych z działaniem laptopów wynika z faktu ich zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Oczywiście podstawa to niekorzystanie z podejrzanych stron www i uważne sprawdzanie załączników do wiadomości e-mail. Najpewniejszym sposobem uniknięcia problemów jest jednak poleganie na dobrym programie antywirusowym oraz – o czym wspomnieliśmy w poprzednim punkcie – dbanie o to, aby system był zaktualizowany. Co jakiś czas, np. raz w miesiącu, przeskanuj komputer w poszukiwaniu zagrożeń. Raz do roku oddaj też laptop do serwisu, który nie tylko usunie wszystkie chochliki przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, ale także przeprowadzi aktualizację i synchronizację wszystkich sterowników.
- Dbaj o baterię – laptop z uszkodzoną lub niewydajną baterią staje się komputerem stacjonarnym, co oczywiście przeczy idei jego posiadania. Dlatego już od zakupu komputera pamiętaj o zasadach dbania o baterię, których stosowanie znacznie wydłuży jej żywotność i wydajność. O tych zasadach przeczytasz w TYM artykule.
Pamiętaj – choćbyś kupił nie wiadomo jak drogi laptop, to zasady, o których przeczytałeś, pozostają niezmienne. Sprzęt tak czy inaczej w końcu ulegnie awarii. W Twoim interesie jest jednak zadbanie o to, aby usunięcie usterki było jak najtańsze i jak najszybsze.
Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski