5 największych zalet monitoringu IP

Data wpisu: 03.05.2017

Monitoring IP to bez wątpienia rozwiązanie cieszące się w ostatnich latach największym zainteresowaniem na rynku. Wielu inwestorów, szczególnie właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań, rozważa jego zamontowanie, biorąc pod uwagę szereg zalet takiego systemu. Rzeczywiście, monitoring IP w porównaniu do chociażby CCTV jest znacznie mniej kłopotliwy w montażu, a jednocześnie gwarantuje naprawdę solidną funkcjonalność. Wymieniamy 5 największych zalet monitoringu IP.

  1. Znakomita jakość obrazu – pod tym względem technologia IP jest obecnie bezkonkurencyjna. Jeśli więc komuś zależy na tym, aby uzyskany obraz był bardzo ostry, to wybór jest prosty i należy zdecydować się właśnie na monitoring IP. Kamery pracujące w tym systemie mogą rejestrować obraz nawet w rozdzielczości 4K, co jest nieosiągalne dla kamer CCTV.
  2. Bezproblemowy montaż – na rynku są dostępne kamery IP, które można zamontować praktycznie w dowolnym miejscu, gdzie tylko jest źródło zasilania. Nie jest więc potrzebna skomplikowana i uciążliwa w prowadzeniu instalacja, co istotnie ogranicza koszt wykonania systemu. Nic dziwnego, że monitoring IP cieszy się tak dużą popularnością wśród osób, które nie mogą sobie pozwolić na remont w domu czy w mieszkaniu lub chcą objąć działaniem systemu tylko ograniczoną powierzchnię (np. gabinet czy niewielki sklep).
  3. Łączność internetowa – to chyba największa zaleta monitoringu IP i główny powód, dla którego ten system cieszy się rosnącą popularnością. Dysponując takim monitoringiem właściciel może na bieżąco podglądać, co dzieje się w jego domu czy w biurze. Wystarczy, że nawiąże połączenie za pośrednictwem sieci Ethernet. Co więcej – wówczas zyskuje pełną kontrolę nad kamerą, czyli może ją np. dowolnie obracać.
  4. Jedno źródło zasilania – problemem klasycznych systemów monitoringu jest to, że niezbędne jest doprowadzenie źródła zasilania do kamer, co najczęściej wiąże się z koniecznością kucia ścian i robieniem ogromnego bałaganu. Na rynku są już natomiast dostępne kamery monitoringu IP wspierające standard PoE. Mogą więc być zasilane przy pomocy zwykłej skrętki, którą i tak wykorzystuje się do transmisji sygnału. Dzięki temu znacznie ogranicza się koszty i czas montażu.
  5. Brak konieczności stosowania zewnętrznego rejestratora nagrań – niektóre kamery pracujące w systemie monitoringu IP posiadają wbudowane gniazdo na kartę SD. Dzięki temu obraz z kamery może być na bieżąco rejestrowany na tanim nośniku, bez konieczności dokupywania zewnętrznego rejestratora. Dodatkowo można tak zaprogramować kamerę, aby przesyłała obraz na serwer domowy, co także pozwoli rejestrować nagrania przy wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury IT. Wszystko to przekłada się na obniżenie kosztów instalacji systemu.

Przy wszystkich tych zaletach trzeba pamiętać, że monitoring IP nie jest rozwiązaniem idealnym. W praktyce jego najsłabszym ogniwem okazuje się być niestabilne połączenie internetowe oraz podatność na ataki hakerskie.

Autor wpisu: Soluma IT, Łukasz Żółtowski

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.